از چه زمانی حواس پنجگانه کودک را باید تقویت کرد؟|دکتر الهام حبیبی

از چه زمانی حواس پنجگانه کودک را باید تقویت کرد؟
از چه زمانی حواس پنجگانه کودک را باید تقویت کرد؟

یکی از مهمترین موارد در زمان تربیت کودک ، مشخص کردن این پرسش است که : ” از چه زمانی حواس پنجگانه کودک را باید تقویت کرد؟” جهت یافتن جواب این پرسش ، این مطلب را تا انتها بخوانید.

در سه سال اول زندگی مغز کودک فعال ترین دوره خود را در کل عمر طی میکند.

در پایان سه سالگی چیزی حدود هشتاد درصد رشد و تکامل مغز نسبت به بزرگسالی طی شده است.

بنابراین آن چیزی که باعث این رشد سریع میشود ورودی های مغز است که از طریق حواس پنجگانه وارد و به مغز منتقل میشود.

بنابراین حواس پنجگانه از این جهت حائز اهمیت است که راه های ورودی محرکات مغزی هستند؛

وجود این محرکات از ابتدای تولد برای نوزاد ضروری است.

هرچه محرک های محیطی ورودی از حواس پنجگانه سریع تر باشد، این محرکات باعث میشود که synapse ها یا همان سلول های عصبی مغز بیشتر شکل بگیرد، محکم تر شود و این قسمت از مغز تقویت بیشتری داشته باشد.

بنابراین مهم است که از ابتدای تولد هر پنج حس پنجگانه برای نوزاد با شرایط خودش تحریک شود و اجازه دهید فرصت تجربه را در حیطه های مختلف زندگیش داشته باشد؛ تا اینکه رشد مغزش از حداکثر پتانسیل هایی که دارد استفاده کند.

مهم ترین حواس پنجگانه در نوزاد لامسه است و منظور از حس لامسه همان نوازش و بوسیدن نوزاد است؛ و بعد از آن قوی ترین حسی که نوزاد دارد حس بویایی است؛ حس بویایی همان است که با بوی مایع آمنیوتیک در دوران جنینی خودش حس میکند؛ که از تن مادر است و بعد از تولد هم این بو برایش آشنا است و به همین علت است که کودک هنگامی که متولد میشود مادر خودش را از طریق این بو میشناسد و بعد از آن حواس دیگر هست که باید مورد توجه قرار بگیرد و تقویت شود.

بهترین زمان شروع تقویت حواس پنجگانه کودک از همان ابتدای تولد است. درواقع کودک از طریق حواس پنجگانه، محرکات محیطی را گرفته و از طریق ایجاد و تقویت اتصالات سلولهای مغزی آنها را شناسایی و به تدریج درک می کند. ابتدا این تحریکات از طریق لمس و ماساژ نوزاد، حرکت دادن دستها و پاها یا به نوعی یک ورزش و کشش بسیار نرم و آهسته همراه با حرف زدن با او خود موجب تحریک حواس پنجگانه نوزاد می گردد.

یادتان باشد همه انواع حواس پنجگانه نیاز به تقویت داشته و این امر موجب سازگاری بیشتر و بهتر کودک در آینده با محیط اطرافش خواهد شد.

پردازش حسی، توانایی پردازش ورودی حسی از چشم ، گوش ، بینی ، پوست و حتی دهان برای درک و سازگاری با دنیای اطراف است. بدون آن ، کودک شما قادر به پاسخگویی به نیروهای خارجی و حفظ تعادل در موقعیتهای مختلف نخواهد بود. همه حواس در هماهنگی کار می کنند تا درک بهتری از نحوه تعامل با جهان برقرار کنند و اگر با هر یک از آنها تاخیر یا ناتوانی وجود داشته باشد ، ممکن است باعث ایجاد تاخیر در مهارت های دیگر کودک مانند حس تعادل شود.

حواس پنجگانه کودک
حواس پنجگانه کودک

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه ” از چه زمانی حواس پنجگانه کودک را باید تقویت کرد؟ ” می توانید با ما تماس بگیرید .

همچنین جهت اطلاع از اخبار و همایش های ما می توانید پیج اینستگرام ما را از اینجا دنبال کنید .

جهت تقویت حواس پنجگانه کودک خود و مشاوره در خصوص تکامل کودک و همچنین بهترین راهکار جهت تربیت کودک از بدو تولد ، می توانید با ما از اینجا و یا شماره های زیر با ما تماس بگیرید : تلفن تماس :  ۴۲۳۵ ۱۲ ۲۲ – ۰۲۱ | ۰۹۹۰۲۱۵۵۶۴۹

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

راه های تحریک حواس پنجگانه+عکس|دکتر الهام حبیبی