چطور حرکات درشت کودک را تقویت کنیم؟|دکتر الهام حبیبی 

چطور حرکات درشت کودک را تقویت کنیم؟
چطور حرکات درشت کودک را تقویت کنیم؟

در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال که “چطور حرکات درشت کودک را تقویت کنیم؟” خواهیم پرداخت.

فرزند شما زندگی را بدون آگاهی از بدن شروع می کند. به مرور زمان حرکات غیر ارادی و رفلکسی او به حرکات ارادی تبدیل می شود.در طول سال اول نوزاد، اندازه مخچه آنها سه برابر می شود و این امکان را فراهم می کند تا سریع مهارت های حرکتی خود را توسعه دهد. مخچه مرکز حفظ تعادل در انسان  است. کودک شما به سرعت مهارتهای غلت زدن، نشستن، چهاردست و پا رفتن، ایستادن و سپس برداشتن اولین قدم های خود را کسب می کند و با تکرار و تکرار در آنها تسلط پیدا می کند. تکامل حرکتی کودک بیان کننده این است که آنچه که در مغز کودک اتفاق می افتد به تصمیم و عمل منجر می شود، مانند اینکه بنشیند، غلت بزند، راه برود، توپ را پرتاب کند و…

سپس با تکامل بیشتر مغز، کودک به تدریج می آموزد که به طور ارادی حرکاتی را انجام دهد. بنشیند، توپ را با دست پرت کند ، با پا به توپ ضربه بزند و به طرف اسباب بازی بدود و…

پس آنها را تشویق كنید كه هنگام بازی از بازوها و پاهای خود استفاده كنند. در واقع بازیهایی را فراهم کنید که امکان حرکت و استفاده از عضلات مختلف را بیشتر و بیشتر داشته باشند نه اینکه فقط بازیهای نشستنی و به عبارتی صرفا” بازی فکری برایشان تدارک ببینید تا به به رسم جامعه « باهوش تر » شوند.

حرکات درشت کودکان
حرکات درشت کودکان

ارتقاء تکامل حرکات درشت بخصوص در کودک نوپا، او را بیشتر در معرض محرکات محیطی مختلف قرار می دهد. وقتی کودک شروع به راه رفتن می کند دوست دارد محیط اطراف خود را کشف کند، به طور ارادی بیشتر و بیشتر به اطراف می رود و وسایل  مختلف را برداشته و و تلاش می کند از طریق بازی و دهان خود آن را کشف کند. این حرکت و جستجومی تواند تقویت هرچه بیشتر شناخت و یادگیری او را نیز موجب شود.

درمورد تقویت حرکات درشت این نکته مهم است که:

 کودکان در هر مرحله ای، هر مهارت جدیدی را که در اثر آن، هماهنگی مغز، عضلات و مفاصل ایجاد میشود، فرصت پیدا میکنند تا آن کار را بارها تکرار کنند؛ یعنی این که اگر کودک یاد میگیرد که بنشیند، به او فرصت دهید که به تنهایی بنشیند، اگر یاد میگیرد که راه برود به او فرصت دهید راه برود و بارها بیفتد یا به او اجازه دهید به تنهایی از پله ها بالا برود و فقط از او حمایت و مراقبت کنید که آسیب جدی نبیند.

درمورد تکامل حرکات درشت نکته مهم این است که کودک فرصت تجربه کردن داشته باشد.

هر حرکت جدید و هر توانایی جدیدی که کودک به دست میاورد، باید آن را بارها تکرار کند تا آن توانایی تبدیل به مهارت شود و این بستگی به نگرش والدین دارد که تا چه اندازه بگذارند از همان ابتدا کودک آن مهارت را تکرار کند که علاوه بر تقویت حرکات درشت بتواند استقلال خود را بدست بیاورد و آن را به عرصه ظهور بگذارد. چیزی که در کودکان باعث تقویت عضلات آن ها میشود، حرکت است؛ اما درمورد کودکان حرکات، به صورت مستقیم و دستوری گفته نمیشود که انجام دهند، به کودکان به خصوص در سنین پایین نمیگویند که ورزش کنند، بلکه برای آنها فضا ایجاد میکنند که با تمام تلاش بتوانند بازی کنند.

 بازی های حرکتی بهترین ابزار برای تقویت حرکات درشت کودک است؛ در این بازی ها علاوه بر این که برای کودک فضا ایجاد میکنید، چقدر خوب است که با او هم بازی شوید و در این بازی ها به او نشاط و شادابی را هدیه کنید.

بگذارید با یک مثال این مطلب را بیشتر توضیح دهم:

یک نکته بسیار مهم درمورد کودکان و حرکات درشت آنها این است که اگر کودک شما نوپا است و به تازگی دارد راه رفتن و دویدن را تمرین میکند؛ اگر قصد دارید از جایی مانند خیابان عبور کنید که لازم است دست کودک را بگیرید، لطفا دست او را به طور کامل نگیرید، بلکه اجازه دهید او انگشت شما را بگیرد.

این کار دو نتیجه ی خوب به همراه دارد:

اول این که کودک تلاش میکند تعادل خود را با شما هماهنگ کند و دوم این که احساس استقلال میکند، احساس میکند که تحت کنترل و تحت نفوذ شما نیست بلکه تنها انگشت شما را گرفته است و علاوه بر آن باعث میشود که احساس قدرت کند.

بنابراین هنگامی که دست کودک را میگیرید، دست او را کامل از مچ نگیرید و به دنبال خود نکشانید، بلکه به او فرصت دهید انگشت شما را بگیرد تا اینکه احساس خوب، قدرت و اعتماد به نفس در او شکل بگیرد. به عنوان کلام آخر اینکه: همه ی جنبه های تکاملی کودکان بهم وابسته و پیوسته است. بنابراین هنگامی که روی یک حیطه کار میکنید، درواقع درحال توجه به همه ی جوانب کودک هستید، فقط مهم این است که درمورد همه ی حیطه های تکاملی کودک آگاهی کافی داشته باشید و دلیل همه ی کارهای مختلف را بدانید و اثرات آن را بشناسید.

پدر و مادر عزیز خردمندانه به آنها فضا و فرصت دهید تا مهارتهای حرکتی جدید خود را بارها و بارها تمرین كنند.

جهت تقویت حواس پنجگانه کودک خود و مشاوره در خصوص تکامل کودک و همچنین بهترین راهکار جهت تربیت کودک از بدو تولد ، می توانید با ما از اینجا و یا شماره های زیر با ما تماس بگیرید : تلفن تماس :  ۴۲۳۵ ۱۲ ۲۲ – ۰۲۱ | ۰۹۹۰۲۱۵۵۶۴۹

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مراحل تکامل حرکات درشت کودکان از بدو تولد تا 3 سالگی|دکتر الهام حبیبی