حیطه های تکامل کودک+عکس|دکتر الهام حبیبی

حیطه های تکامل کودک
حیطه های تکامل کودک

مدتی است که در میان خانواده ها و به خصوص مادران، یادگیری مترادف با IQ مطرح میشود و هرچه کودکان IQ بالاتری داشته باشند، برای آنها خوشحال کننده تر است؛ اما یادگیری بعدی وسیع تر از IQ است.

IQ، تنها هوش و استعدادی است که یک استعداد درونی است و باعث شکل گیری پایه های یادگیری در فرد میشود.

امروزه کمتر از هرزمان دیگری از IQ و آموزش صحبت میشود؛ آنچه که مهم است و تاکید بسیاری بر آن میشود، مهارت یادگیری است.

آموزش به مفهوم انتقال دانش و مهارت از سمت آموزش دهنده به سمت آموزش گیرنده است، اما یادگیری به مفهوم تلاش فعال و پی در پی فرد یادگیرنده است که به دنبال جستجو، کسب دانش و بهبود مهارت در خود است.

 جدا از نگاه کلیشه ای به آموزش، یادگیری و IQ ، تکامل شناختی کودک یک بحث پایه ای است که یکی از حیطه های تکاملی کودکان است؛ توجه به این حیطه در کنار چهار حیطه تکاملی دیگر، موجب رشد و تکامل همه جانبه کودک میشود.

تکامل شناختی یک بعد وسیع است که از یادگیری مهارت های بسیار ابتدایی مثل لیوان آب در دست گرفتن و آب نوشیدن در موقع تشنگی، رفع تشنگی بوسیله ی برداشتن آب توسط کودک که یک حل مسئله ی کوچک است، میتواند جزئی از تکامل شناختی کودکان باشد تا یادگیری مهارت های ریاضی، حل کردن مسائل ریاضی و حتی مسائل بسیار پیچیده تر، تصمیم گیری، تفکر و… همه در حیطه ی تکامل شناختی برای کودکان محسوب میشود.

بنابراین تکامل شناختی چیزی برای تنها یادگیری و IQ یک کودک است.

تکامل شناختی نحوه ی تفکر و درک افراد از جهان اطراف آنها است؛ تکامل شناختی حاصل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی است که منجر به یادگیری میشود.

این نوع تکامل حاصل چهار عامل استدلال، هوش، زبان و حافظه است.

پایه ی تکامل شناختی اکتشاف است، این رفتاری است که کودکان در سنین پایین به خصوص در دوران شیرخوارگی به شدت از خود نشان میدهند.

شیرخواران دوست دارند که همه چیز را در جهان خود از طریق دهان کشف کنند.

بنابراین اگرچه به دهان بردن همه ی اشیاء اطراف کودک برای مادران خیلی سخت است و نمیتوانند بپذیرند اما بسیار مهم است که کودکان این مرحله را به درستی پشت سر بگذارند تا بتوانند پایه های تکامل شناختی خوبی داشته باشند.

 

تکامل شناختی و یادگیری

  • تصور کنید وارد یک مهمانی می شوید و کودک دلبند در بغل شما است و به محض سلام و احوالپرسی جمعی از اقوام مهربان دوست دارند بلافاصله او را از بغل شما بگیرند و در بغل خود فشار دهند و ببوسند
  • اما کوچولوی شما غریبی می کند، به شما می چسبد و گریه می کند
  • بعد اقوام به شما میگویند: “مگه من غریبه ام ، من که خاله، عمه، عمو یا دایی هستم”
  • کلا” این بچه خجالتیه
  • محققین معتقدند: شناخت والدین و غریبی کردن با دیگران؛ نشانه رشد هوشیاری و تکامل شناختی کودک می باشد
  • حل مسئله برای کودک کار راحتی نیست و نیاز به تمرین و تکرار دارد

تکامل شناختی و یادگیری عبارت است از مهارت‌هاي کودک در حل مشکلات يا مسائل مورد مواجهه، مثلاً پيدا کردن راهي توسط کودک براي رساندن دست خود به چيزي که مي‌خواهد.

تکامل شناختی کودک چیست ؟

در پاسخ به سوال تکامل شناختی کودک چیست ؟ درک تکامل شناختی فرزند شما می تواند به شما در انتخاب فعالیت های مناسب برای تقویت بیشتر تفکر ، به یاد آوردن و استدلال او کمک کند.

 تکامل شناختی در اوایل کودکی به ظرفیت ذهنی کودک نوپای شما برای حل مسئله ، دستیابی به زبان و حرف زدن ، یادگیری در مورد اشیاء ، رنگها، بزرگتر، کوچکتر، بالا و پایین و روابط علت و معلولی اطلاق می شود.

حل مسئله که همان مهارتهای شناختی نامیده می شود مهارتهایی هستند که کودک به مرور آنها را می آموزد. حل مسئله همان توانایی درک و تفکر در مورد دنیای خود است .  کودک به تدریج به خاطر سپردن، به خاطر آوردن و تصمیم گیری را می آموزد. حل مسئله از مسائل بسیار ساده مانند برداشتن لیوان آب و نوشیدن آب برای رفع مسئله تشنگی گرفته تا درست کردن پازل و درست کردن برج هوش را برای کودک شامل می شود.

به عبارت دیگر ، تکامل شناختی پایه و اساس بسیاری از مهارتهای دیگر را که فرزند شما بعداً در زندگی در دوران مدرسه و بعد از آن  یاد خواهد گرفت ، تشکیل می دهد.

مغز شیرخوار در ماههای اول زندگی سریعتر از هر زمان دیگری در زندگی تکامل می یابد.

در ادامه پاسخ تکامل شناختی کودک چیست ، سعی کنید در آموزش مهارتهای خاص به کودک خود زیاد گرفتار نشوید ، درعوض فرصتی برای کاوش و جستجو از طریق بازی فراهم کنید. به زودی خواهید فهمید که کودک شما استعدادهای جدید و شگفت آور زیادی به دست آورده است!

دوران نوپایی شگفت انگیزترین سن است که مهارت های شناختی جدیدی شکل می گیرد.

کودک نوپا شروع به تقلید از رفتار والدین خواهد کرد که این تقلید یادگیری های بسیاری را به دنبال دارد. او شروع به یادآوری مکان اسباب بازی ها و اشیاء مورد علاقه می کند و قادر خواهد بود  خودش را بشناسد و درخواست کند و برای پیدا کردن اسباب بازی جستجو کند.

تقویت تکامل شناختی کودک در دوران نوزادی، شیرخواری و نوپایی زیربنای یادگیری او در مدرسه در همه دروس می باشد. بنابراین فرصت تقویت هوش کودک خود را غنیمت بدانید و آن را به تعویق نیاندازید.

رشد و تکامل کودک
رشد و تکامل کودک

فرصت طلایی رشد و تکامل مغز چه زمانی است؟

در مطلب امروز به سوال فرصت طلایی رشد و تکامل مغز چه زمانی است پاسخ می دهیم.

1000 روز طلایی از ابتدای دوران بارداری تا پایان 2 سالگی کودک می باشد.

این دوران  پنجره ای منحصر به فرد از فرصت برای ساختن آینده ای سالم تر، قوی تر و روشن تر برای او می باشد. این روزهای طلایی دوره ای بی نظیر از فرصت است که پایه های سلامتی ، رشد و تکامل عصبی در طول عمر ایجاد شود.

در این دوران در کنار تغذیه سالم فراهم نمودن محیطی امن و سالم مملو از تحریکات محیطی بسیار ضروری و اثرگذار است.

مغز كودك از زمان تولد تا سه سالگی به طور شگفت انگیزی دوره تکاملی خود را پشت سر می گذارد . در این دوران در هر ثانیه بیش از یک میلیون اتصال عصبی در مغز کودک ایجاد می شود.

در بدو تولد ، به طور متوسط وزن ​​مغز نوزاد تقریباً یک چهارم اندازه متوسط ​​مغز بزرگسالان است، با این حال او همه نرونها (سلولهای مغزی) مورد نیاز برای بقیه عمر خود را دارد.

به طرز شگفت آور ، در سال اول اندازه مغز تقریبا” دو برابر می شود. در 3 سالگی اندازه مغز 80 درصد فرد بالغ است.

در سن 5 سالگی، رشد و تکامل  مغز انسان به حدود 90 درصد از آن در بزرگسالی رسیده است. از تولد تا پایان 5 سالگی مغز انسان دائم مشغول ایجاد، استحکام و هرس کردن اتصالات بین نرونها (سلولهای مغزی ) است.

بنابراین ، این بدان معنی است که از سن 6 تا 96 تنها 10 درصد  از رشد و تکامل مغز  ایجاد می شود. این بسیارشگفت انگیز است.

پس فرصت طلایی رشد و تکامل مغز انسان در دوران ابتدای کودکی بخصوص 2 تا 3 سال اول ست. بیایید در 5 سال اول با تحریکات محیطی سالم، به جا و به موقع ؛ مغز کودک خود را خوب تغذیه کنیم.

در ادامه پاسخ به سوال فرصت طلایی رشد و تکامل مغز چه زمانی است باید بگوییم در حالی که مغز انسان در طول زندگی به تغییر و تکامل خود ادامه می دهد ، سریعترین دوره رشد و تکامل مغز در آخرین سه ماهه بارداری و دو سال اول زندگی است.

مغز انسان در 5 ماه پس از لقاح ، ساختاری صاف و دو لنگه است که تا حدودی شبیه یک دانه قهوه است.

با گذشت 9 ماه ، یعنی تولد پیچیدگی قابل توجهی پیدا کرده  و بسیار شبیه مغز بالغ مانند گردو می شود.

در بدو تولد ، نواحی با سرعت در حال رشد مغز شامل هیپوکامپ و قشر بینایی و شنوایی است.

در سال اول پس از تولد ، رشد سریع مناطق پردازش زبان و همچنین تکامل سریع قشر مغز وجود دارد که کنترل “پردازش بالاتر” مانند توجه ، مهار و انعطاف پذیری را کنترل می کند.

1000 روز اول بعد از لقاح با سرعت سریع تکثیر عصبی (تعداد سلول) ، رشد و تمایز (پیچیدگی) ، میلین و سیناپتوژنز (اتصال) مشخص می شود.

بنابراین ، این دوره زمانی بیشترین فرصت را برای تأمین مواد غذایی بهینه برای اطمینان از رشد طبیعی و همچنین بیشترین آسیب پذیری مغز در برابر کمبود مواد مغذی را فراهم می کند.

هرچه زودتر در زندگی کودکان خود سرمایه گذاری کنیم ، بهره برداری در آینده آنها خواهیم داشت.

جهت تقویت حواس پنجگانه کودک خود و مشاوره در خصوص تکامل کودک و همچنین بهترین راهکار جهت تربیت کودک از بدو تولد ، می توانید با ما از اینجا و یا شماره های زیر با ما تماس بگیرید : تلفن تماس :  ۴۲۳۵ ۱۲ ۲۲ – ۰۲۱ | ۰۹۹۰۲۱۵۵۶۴۹

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

خمیربازی و تکامل همه جانبه کودک|دکتر الهام حبیبی