خود تنظیمی چیست؟+عکس|دکتر الهام حبیبی

خود تنظیمی چیست؟
خود تنظیمی چیست؟

خودتنظیمی توانایی مدیریت خود در افکار، احساسات، هیجانات، رفتار و عملکرد است؛ بنابراین یک فرآیند پیچیده ای است که در وجود هر فردی در ابتدای تولد گذاشته شده است و باید تقویت و شکوفا شود.

نوزادی که به دنیا میاید و برای سازگاری با جهان خارج از رحم مادر باید یاد بگیرد که خود را تنظیم کند، از همان تنفس اولیه تا رفتار هایی که باعث میشود با نا امیدی مقابله کند، همه ی این موارد شامل خود تنظیمی میشود.

کودکانی که خود تنظیم شده اند و خود تنظیمی را در سنین بالاتر یاد گرفته اند، میتوانند کارهایی را متوقف کنند که دوست دارند آن را ادامه دهند.

بگذارید یک مثال برایتان بزنم:

هنگامی که کودک با وجود اینکه دوست دارد در شهربازی بماند و به بازی کردن ادامه دهد، اما قبول میکند که همراه والدین خود به خانه برود، خود تنظیمی در او شکل گرفته است.

اما کودکانی که موقع برگشتن از پارک یا شهربازی، دچار قشقرق های زیاد و طوفان های هیجانی میشوند که نمیخواهند به خانه بازگردند، داد میزنند، گریه میکنند یا فریاد میزنند؛ یکی از دلایل این رفتار این است که خود تنظیمی در آنها به درستی شکل نگرفته است.

خود تنظیمی مهارت مهمی برای مهارت در مدرسه و زندگی است.

خود تنظیمی از بدو تولد آغاز میشود و در سن چهار یا پنج سالگی اگر از ابتدا با کودک کار نشده باشد، بسیار سخت میشود.

 اما خبر خوب این است که تا زمانی که زنده هستید، میتوانید با تلاش، تمرین و انرژی بیشتر روی خود تنظیمی خود کار کنید.

خود تنظیمی کنترل خود، توسط خود فرد است و یک فرایند مداوم و فعال است.

پایه های خود تنظیمی، عزت نفس، اعتماد به نفس و هوش هیجانی است؛ بنابراین رابطه ای میان این سه پایه و خودتنظیمی در کودک است.

اگر بخواهید خودتنظیمی را در کودکان شکل دهید و آن را تقویت کنید، باید سه پایه اصلی آن را ابتدا در درون کودک شکل دهید.

خودتنظیمی میتواند رفتاری یا عاطفی باشد.

 خودتنظیمی رفتاری:

 به این مفهوم است که علارغم اینکه صبح زود بیدار شدن سخت است اما برای رفتن به باشگاه ورزشی و ورزش کردن فرد بیدار میشود، یعنی اینکه در عمل به منافع بلند مدت منطبق با عمیق ترین ارزش های فرد، خود تنظیمی شکل میگیرد.

بیدار شدن از خواب در ساعات اولیه صبح سخت است، اما وقتی ارزش ورزش کردن برای آن فرد یک واقعیت است و یکی از نظام های ارزشی او محسوب میشود، بنابراین بیدار میشود و بدن خود را تنظیم میکند که باید بیدار شود.

نوع دیگر خودتنظیمی عاطفی است:

هنگامی که بعد از عصبانیت فرد بتواند خود را به موقع آرام کند و اوج عصبانیت را پایین بیاورد و کنترل کند، نشانه ای از وجود خود تنظیمی در فرد است.

در نتیجه خود تنظیمی یک فرایندی است که بسیار بسیار مهم است و باید در همه ی افراد شکل بگیرد تا بتوانند در روابط اجتماعی و در زندگی خود احساس خوب و سعادت مندی داشته باشند.

کودکان برای برخورد و درک محدودیت ها در زندگی نیاز به خود تنظیمی دارند. خودتنظیمی توانایی و مهارتی است برای سازش و کنار آمدن با احساسات قوی و خودداری از کاری که می خواهیم آن را انجام دهیم. خودتنظیمی  یک واکنش هیجانی است. فرآیند خودتنظیمی از هنگام تولد آغاز می شود و در تمام طول عمر ادامه دارد. کودکان به تدریج خودتنظیمی را از والدین، سایر افراد مورد علاقه و حتی همسالان فرا می گیرند.

در بدو تولد کودک وقتی از گرسنگی یا چیز دیگری احساس ناراحتی می کند به والدین وابسته است. همینطور که او کنترل دستان خود را بدست می آورد و می تواند آنها را به دهانش برساند، یاد می گیرد که می تواند با مکیدن انگشتان، ناراحتی خود را به تاخیر بیندازد. این کار آغاز کنترل احساسات خود و به عبارت دیگر خویشتن داری است.

اینکار نشان می دهد که کودک جهت برآورده شدن نیازهایش، به والدین یا محیط اطرافش اطمینان می کند. توانایی صبر کردن برای تامین نیازها، عامل مهمی در پیوند بین والدین و کودک و نیز عاملی حیاتی و ضروری در بوجود آمدن برنامه های منظم و روزانه است.

خود تنظیمی کودکان
خود تنظیمی کودکان

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

خود تنظیمی کودک چیست؟+عکس|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649