سخنی با پدر بزرگ و مادربزرگها|دکتر الهام حبیبی

سخنی با پدربزرگ و مادربزرگها
سخنی با پدربزرگ و مادربزرگها

در این مقاله میخواهیم سخنی با پدر بزرگ و مادربزرگها داشته باشیم.

پدر بزرگ و مادر بزرگ عزیز

وجود گهربار شما همچون سایه بانی بر سر دیگران است. همراهی پر از مهر و محبت شما در مسیر پرورش فرزندان برای پدر و مادر جدید، آرامش را به ارمغان می آورد. علاوه بر آن عشق پدر بزرگ و مادر بزرگ به نوه دنیایی از امنیت و شادمانی را برای کودک برجا می گذارد. در این مسیر همه می دانیم که شما بزرگواران کوله باری از تجربه را به همراه دارید که عاشقانه در اختیار فرزندان قرار می دهید. پس حال که پدر و مادران جدید در نگهداری و پرورش کودک خود توصیه های شما را قبول داشته و آنها را به خوبی اجرا می کنند؛ چقدر خوب است که آگاهی خود را با علم روز دنیا در پرورش کودک بالا ببرید تا اثرات بسیار بیشتری از گفته های شما به دیگران منتقل گردد. در این صورت شما همچنان به نحو مؤثری در آینده کشور در جایگاه پدربزرگ و مادربزرگ نقش آفرینی خواهید کرد.

برای اینکه نوه نازنین شما به بهترین نحو ممکن پرورش داده شود و بتواند آینده ای درخشان و سعادت مند برای خود رقم بزند؛ چند توصیه و درخواست از شما بزرگواران دارم:

1- با والدین نوه هایتان هم مسیر باشید.

 اگر والدین کودک حتی به اشتباه رفتاری با او میکنند که نمی پسندید و با مهربانی شما در تضاد است؛ لطفا سکوت کنید و مسیر تربیت کودک را حتی اگر اشتباه است در حضور کودک تغییر ندهید.

کودکان مهربانی شما را خیلی دوست دارند، اما تفاوت بین برخورد شما و والدین آنها سبب میشود دچار سردرگمی شوند.

از طرف دیگر شرایط سوء استفاده از این مسیر برای آنها مهیا شود.

کودکان باید یک قانون را حتی اگر صددرصد درست نباشد، به طور یکسان دریافت کنند؛ در غیر این صورت نمیتوانند متوجه آن شوند.

بگذارید یک مثال برایتان بزنم:

اگر والدین کودک تلفن همراه شان را در اختیار فرزندشان نمیگذارند، لطفا شما هم دقیقا رفتاری مشابه والدین کودک داشته باشید و از روی مهربانی به کودک پاسخ مثبت ندهید.

2- اگر نوه ی شما به دلیل اینکه مرتکب اشتباهی شده، توسط والدین خود مورد سوال و جواب قرار گرفت یا حتی تنبیه شد؛ لطفا شما با همه ی مهربانی که دارید به هیچ عنوان وارد این ماجرا نشوید.

صبوری کنید تا پدر و مادر کودک کار خودشان را ادامه دهند، حتی اگر اشتباه باشد.

 اگر نگران نوه تان شدید، لطفا در جایی که نوه حضور ندارد به والدین او تذکر دهید؛ اما در حضور نوه به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.

پدر یا مادر کودک اگرچه فرزند شما است و شما همیشه او را مانند دوران کودکی دوست دارید و نگران او هستید و گاهی هم مانند دوران کودکی با او رفتار میکنید!

اما این فرد اکنون نقش پدر یا مادر کودک را دارد و این مسئولیت یا جایگاه برای او بسیار با اهمیت است.

هنگامی که نوه شما ببیند شما با والدین او برخورد میکنید یا حتی از کودک دفاع میکنید؛ این کار میتواند در تربیت او تاثیر به سزایی داشته باشد.

این کار شما میتواند سبب شود تا کودک دیگر نقش پدری یا مادری والدین خود را نپذیرد و کمتر احترام آنها را نگهدارد، زیرا در حضور کودک به والدین او تذکر داده شده است.

3- تمام کودکان نیاز دارند در طول زندگی خود گاهی “نه بشنوند” و به درخواست هایشان پاسخ داده نشود.

با وجود علاقه ای که شما به نوه خود دارید؛ اما یادتان باشد که این جزئی از روند تربیتی کودک است که گاهی نه بشنود.

بنابراین شما هم در این “نه گفتن” سهیم باشید؛ و به این شکل نباشد که بخاطر محبت و عشقی که به نوه دارید به همه درخواست های او پاسخ مثبت دهید.

 نه شنیدن جزئی از زندگی انسان است.

پدربزرگ و مادربزرگ مهربان
پدربزرگ و مادربزرگ مهربان

4- لطفا اجازه ندهید که نوه ها در منزل شما وسایل را بشکنند یا خراب کنند؛ و فقط شما به آنها بخندید و بگویید: “اشکالی ندارد عزیزم فدای سرت”.

این برخورد یعنی اینکه جایگاه پدربزرگ یا مادربزرگ، احترام و حرمت شان خیلی مهم نیست.

اگرچه در سنین پایین دو یا سه سالگی برای شما مهم نیست و آنقدر دوست شان دارید که به شکستن و خراب شدن وسایلتان اهمیت نمیدهید؛ اما وقتی نوه ها بزرگتر میشوند، هنگامی که به سن بلوغ میرسند، چون یاد نگرفتند حرمت شما و وسایل تان را نگهدارند، در سن بلوغ هم که به نحوی به سن پرخاشگری میرسند، در این زمان دیگر نمیتوانند حرمت شما را به اندازه کافی نگهدارند؛ زیرا این را باید از دوران کودکی یاد میگرفتند.

5- اگر اسباب بازی را پدر یا مادر برای نوه نمیخرند، لطفا شما هم مانند آنها باشید.

 بسیاری از کودکان هنگامی که والدین درخواست اسباب بازی آنها را رد میکنند، به سراغ پدربزرگ یا مادربزرگ مهربان میروند و از آنها درخواست میکنند.

 آنها هم بخاطر مهربانی بیش از حدشان این درخواست را اجرا میکنند.

 این کار باعث دریافت رفتار دوگانه میشود، و احترام والدین کودک از بین میرود.

کودک احساس میکند که آنها خیلی مهربان نیستند و پدربزرگ و مادربزرگ بهتر از والدین او هستند و این بسیار آسیب زننده است .

6- هیچ وقت اشتباهات فرزندتان را برای نوه هایتان بازگو نکنید، یا به عبارت دیگر پشت سر فرزند خود یا عروس و داماد خودتان که پدر یا مادر نوه شما هستند چیزی نگویید، زیرا نقش آنها را برای نوه تخریب میکنید، که این کار اصلا خوب نیست؛ زیرا از یک طرف قدرت و جایگاه پدر و مادر را سست میکنید و از یک طرف نوه شما به خود اجازه میدهد که والدین خود را پایین تر از حد خودشان ببیند و احترام آنها را کمتر کند، زیرا گمان میکند آنقدر آنها اشتباه میکنند یا شاید آنقدر خوب نیستند که حتی والدین خودشان هم درموردشان بد میگویند.

7- هیچ وقت اجازه ندهید که نوه های شما موقعی که با شما درحال بازی هستند به شما بی حرمتی کنند.

 بی حرمتی میتواند شامل چنگ زدن، گاز گرفتن و حتی بی حرمتی کلامی باشد.

 این شما هستید که به عنوان بزرگتر باید به کودک یاد بدهید که حرمت شما را نگهدارد؛ لحظه ای که اشتباهی درمورد شما میکند چه کلامی و چه رفتاری حتما به طور واضح و شفاف به نوه خود تذکر دهید که این رفتار را اجازه ندارد بکند و شما بزرگتر از او هستید.

شما پدر بزرگ یا مادربزرگ او هستید و هیچ کس غیر از شما نمیتواند این جایگاه را حفظ کند.

این رفتار باید از ابتدای کودکی به درستی انجام شود، زیرا این رفتار برای کودک عادت میشود و در بزرگسالی دیگر نمیتواند حرمت شما را به اندازه کافی نگهدارد.

سخن آخر اینکه شما پدر بزرگ و مادربزرگ عزیز گنج هایی هستید که در زندگی نوه هایتان جای دارید و حضورتان برای فرزندان و نوه ها بسیار ارزشمند است.

در پناه خدا باشید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید. 

مطالب مرتبط:

سخنی با مراقبین کودک+عکس|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649