تکامل شناختی کودک چیست؟|دکتر الهام حبیبی

تکامل شناختی کودک چیست؟
تکامل شناختی کودک چیست؟

در این مقاله به سوال تکامل شناختی کودک چیست پاسخ خواهیم داد.

تکامل شناختی و یادگیری در کودکان تحت تاثیر ژنتیک و محیط قرار دارد.

اگرچه در این حیطه از تکامل کودک، نقش ژنتیک بسیار حائز اهمیت است؛ اما محیط در بیان این ژن ها و ابراز و ظهور آنها نقش بسیار مهمی دارد.

حل مسئله چیست؟

حل مسئله به این مفهوم است که کودک هنگامی که با یک چالش یا مشکل مواجه میشود، بتواند برای آن راه حل پیدا کند، تصمیم بگیرد، انتخاب کند و آن را به انجام برساند.

حل مسئله یکی از زیرمجموعه های مهارت های شناختی کودکان است.

حیطه های شناختی شامل مهارت های تحلیلی، حافظه و توانایی های اولیه ریاضی است، که همان هوش منطقی(ریاضی) یا IQ می باشد و براساس تکامل شناختی کودک شکل میگیرد.

اما نقش مادر در این حیطه چیست؟

مادر جهان خارج را به کودک نشان میدهد، آن را تفسیر میکند و فرصت را برای یادگیری کودک فراهم میکند.

در این شرایط محیطی است که کودک با استفاده از انواع اسباب بازی های مختلف، کتاب ها، ابزارها و حتی محیط طبیعت یاد میگیرد و به دنبال آن شناخت او بالاتر میرود.

کمیت و کیفیت حرف زدن با کودک، کتاب خواندن برای کودک، تعامل با او، قصه خواندن، شعر خواندن و اجازه ی تجربه کردن زندگی در طی سه سال اول زندگی به شدت در تکامل شناختی و کیفیت عملکرد تحصیلی در آینده کودک اثرگذار است.

 اکثر مادران به دنبال این هستند که کودک باهوش آنها وارد مدرسه شود و نمرات عالی کسب کند و موفقیت های تحصیلی را برای خود به ارمغان بیاورد که ریشه و اساس آن در سه سال اول زندگی است.

کودکانی که در طی پنج سال اول زندگی در یک محیط اولیه امن، دلبستگی ایمن و ارتباط و تعامل کامل با مراقب به خصوص مادر قرار دارند، در دوران مدرسه عملکرد بهتری در درس ها و یادگیری خود خواهند داشت و نمرات بهتری کسب خواهند کرد؛ این افراد در بزرگسالی نیز انسان های موفق تری خواهند بود.

بنابراین پایه تکامل شناختی در سال های ابتدای زندگی شکل میگیرد و این حیطه تکاملی تنها وابسته به هوش کودک نیست.

 اگرچه  IQیا همان هوش منطقی کودک قسمت اعظم عامل یادگیری است که به صورت ژنتیکی دریافت میکند، اما محیط بسیار موثر است تا این هوش و استعداد پرورش یابد و باعث شود که شناخت کودک بیشتر شود.

از طرف دیگر گفته شده که تکامل شناختی کودک و یادگیری یک حیطه مجزا نیست و به بقیه حیطه های تکاملی کودک وابسته است؛ به عنوان مثال حیطه تکامل اجتماعی هیجانی کودک در یادگیری بسیار اثرگذار است.

بگذارید با یک مثال ساده این مورد را بیشتر توضیح دهم:

بسیاری از بچه ها در دوران مدرسه درسی را که معلم آن را دوست دارند و به دلیل برخورد و ارتباط مناسب این معلم با شاگردانش عاشقانه سرکلاس او حضور پیدا میکنند، آن درس را نیز بیشتر دوست دارند و بیشتر برای آن تلاش میکنند و بهتر آن را یاد میگیرند؛ اما درس هایی را که با معلم آن درس در دوران تحصیل ارتباط خوبی نمی گیرند، این امر سبب میشود که در این درس ضعیف و کمی پایین تر از درس های دیگر باشند.

 بنابراین تکامل شناختی و یادگیری کودکان بسیار با اهمیت است و پایه و اساس آن وابسته به سایر حیطه های تکاملی است و رشد و تکامل آن در سال های اولیه زندگی شکل میگیرد.

درک تکامل شناختی فرزند شما می تواند به شما در انتخاب فعالیت های مناسب برای تقویت بیشتر تفکر ، به یاد آوردن و استدلال او کمک کند.  تکامل شناختی در اوایل کودکی به ظرفیت ذهنی کودک نوپای شما برای حل مسئله ، دستیابی به زبان و حرف زدن ، یادگیری در مورد اشیاء ، رنگها، بزرگتر، کوچکتر، بالا و پایین و روابط علت و معلولی اطلاق می شود.

حل مسئله که همان مهارتهای شناختی نامیده می شود، مهارتهایی هستند که کودک به مرور آنها را می آموزد. حل مسئله همان توانایی درک و تفکر در مورد دنیای خود است .  کودک به تدریج به خاطر سپردن، به خاطر آوردن و تصمیم گیری را می آموزد. حل مسئله از مسائل بسیار ساده مانند برداشتن لیوان آب و نوشیدن آب برای رفع مسئله تشنگی گرفته تا درست کردن پازل و درست کردن برج هوش را برای کودک شامل می شود.

به عبارت دیگر ، تکامل شناختی پایه و اساس بسیاری از مهارتهای دیگر را که فرزند شما بعداً در زندگی در دوران مدرسه و بعد از آن  یاد خواهد گرفت ، تشکیل می دهد.

مغز شیرخوار در ماههای اول زندگی سریعتر از هر زمان دیگری در زندگی تکامل می یابد.

در ادامه پاسخ تکامل شناختی کودک چیست ، سعی کنید در آموزش مهارتهای خاص به کودک خود زیاد گرفتار نشوید ، درعوض فرصتی برای کاوش و جستجو از طریق بازی فراهم کنید. به زودی خواهید فهمید که کودک شما استعدادهای جدید و شگفت آور زیادی به دست آورده است!

دوران نوپایی شگفت انگیزترین سن است که مهارت های شناختی جدیدی شکل می گیرد.

تکامل شناختی کودکان
تکامل شناختی کودکان

کودک نوپا شروع به تقلید از رفتار والدین خواهد کرد که این تقلید یادگیری های بسیاری را به دنبال دارد. او شروع به یادآوری مکان اسباب بازی ها و اشیاء مورد علاقه می کند و قادر خواهد بود  خودش را بشناسد و درخواست کند و برای پیدا کردن اسباب بازی جستجو کند.

تقویت تکامل شناختی کودک در دوران نوزادی، شیرخواری و نوپایی زیربنای یادگیری او در مدرسه در همه دروس می باشد. بنابراین فرصت تقویت هوش کودک خود را غنیمت بدانید و آن را به تعویق نیاندازید.

جهت تقویت حواس پنجگانه کودک خود و مشاوره در خصوص تکامل کودک و همچنین بهترین راهکار جهت تربیت کودک از بدو تولد ، می توانید با ما از اینجا و یا شماره های زیر با ما تماس بگیرید : تلفن تماس :  ۴۲۳۵ ۱۲ ۲۲ – ۰۲۱ | ۰۹۹۰۲۱۵۵۶۴۹

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مراحل تکامل اجتماعی-هیجانی کودکان|دکتر الهام حبیبی