عزت نفس کودک چیست؟|دکتر الهام حبیبی

عزت نفس کودک چیست؟
عزت نفس کودک چیست؟

در این مطلب قصد داریم در خصوص اعتماد به نفس کودک و همچنین عزت نفس کودک و تفاوت آن دو با شما صحبت کنیم . با ما همراه باشید :

عزت نفس کودک چیست؟

عزت نفس، حس مثبت از خود است به عبارت دیگر یعنی احساس ارزشمندی که فرد نسبت به خود دارد. همان احساس کارآمدی و احساس ارزش شخصی است. برخی معتقدند عزت نفس ترکیبی است از اعتماد به‌ نفس و احترام به خود است.

عزت نفس یعنی اعتقاد داشتن فرد به این که توانایی‌ها و شایستگی‌های لازم برای زندگی را داراست و لیاقت زندگی کردن را دارد.برای اینکه بتوانیم خوشحال باشیم و از خود رضایت داشته باشیم؛ عزت نفس یکی از اصلی‌ترین چیزهایی است که به آن نیاز داریم. عزت نفس این است که کودک چقدر برای خود ارزش قائل است و خودش را چقدر در دنیا مهم و با ارزش می داند. عزت نفس یکی از بزرگترین هدایایی است که می توانید به فرزند خود بدهید.

 

کودکانی که عزت نفس بالایی دارند ، احساس دوست داشتن و شایستگی می کنند و افراد شاد و مثبت اندیشی هستند.

پایه های عزت نفس در سنین کودکی و بخصوص در سه سال ابتدای زندگی تشکیل می گردد. در همان زمانهایی که والدین بیشتر نگران مراقبت از جسم کودک می باشند و به این جنبه مهم از زندگی او توجه کمتری نشان می دهند. به دنبال سه سال اول زندگی نقش مربیان مهدکودک و سپس معلمان خود را پررنگ می کند.

در مهدکودک و مدرسه، آنان نیز به اندازه والدین در تقویت و تخریب عزت نفس کودکان نقش بازی می کنند . متاسفانه خیلی ازموارد تخریب عزت نفس کودک به طور ناخواسته و از روی کم توجهی صورت می گیرد. پس لازم است والدین و مربیان و معلمان هرچه بیشتر با عزت نفس کودکان آشنا شوند و راههای تقویت آن را بیاموزند تا بتوانند با همکاری و یاری یکدیگر عزت نفس کودکان ایرانی را بالا و بالاتر ببرند و آینده ایران را به بهترین نحو بسازند.

اعتماد به نفس کودکان
اعتماد به نفس کودکان

اعتماد به نفس کودک چیست؟

اعتماد به نفس در حقیقت حس درونی در فرد است که شخص به این خودباوری درونی می رسد که توانایی انجام یک سری از امور را دارد.

اعتماد به نفس به این معناست که یک فرد به توان و توانمندی‌های خود باور و اعتماد داشته باشد. رشد اعتماد به نفس مثبت برای همه کودکان مهم است. در حقیقت اعتماد به نفس یعنی شخص به قدرت وجودی خود اعتماد داشته باشد و در راه پیشرفت در زندگی از آن بهره ببرد. اعتماد به نفس شخص از تجربیات، انجام فعالیتهای خاص و رضایت بخش او منشاء می گیرد.

برای مثال یک خانم که به خوبی آشپزی می کند و ته چین عالی و درجه یک و خوشمزه ای می پزد، اعتماد به نفس خوبی در آشپزی دارد اما ممکن است اعتماد به نفس این را نداشته باشد که در جلسه اولیاء و مربیان مدرسه فرزندش سخنرانی کند. اعتماد به نفس بنا به موقعیتهای مختلف متفاوت عمل می کند . در مورد کودکان نیز همینطور است. ممکن است کودک شما بسیار خوب و با مهارت در استخر شنا کند و در این خصوص اعتماد به نفس بسیار خوبی داشته باشد اما نتواند در حضور دیگران راحت شعر بخواند.

نتیجه :

عزت نفس و اعتماد به نفس از جمله عوامل مهم در هر فردی می باشد که باید از کودکی پیشرفت و رشد داده شود.

در کنار اعتماد به نفس واژه خودباوری را داریم.

خودباوری در واقع ارزشی است که برای خود قائل می شویم. این باور به معنای دوست داشتن خود با تمام نقاط قوت و ضعف خود است به همان شکلی که هستیم بدون اینکه بخواهیم نقاب برچهره بزنیم و طور دیگری وانمود کنیم.

خودباوری نتیجه تجربیات فرد و واکنشها و بارخورد های دریافتی در طی زندگی است، به ویژه آنچه در کودکی اتفاق افتاده است.

خودباوری، فرد را برای مبارزه با چالش‌های اساسی زندگی آماده می‌کند. خودباوری موجب تقویت تاب آوری نیز می شود.

خودباوری ارزشی است که در درون فرد شکل می گیرد و والدین نقش اساسی در ایجاد باورهای مثبت در کودک نسبت به خودش دارند.

در کنار عزت نفس خود باوری ‏از همان کودکی شروع میشود و با گذشت زمان به آرامی ‌توسعه می‌یابد. هرچه کودک درمحیط خانواده احساس امنیت و حمایت بیشتری کند، خود باوری بیشتری خواهد داشت.

گاهی خودباوری و عزت نفس یکسان تلقی می گردد. مهم این نیست که خودباوری چه تفاوتی با عزت نفس یا اعتماد به نفس دارد اما مهم اینجاست که این سه ویژگی مکمل یکدیگر بوده و مورد نیاز هر انسانی است.

این سه همانند هوا و آب برای ادامه درست و سالم زندگی ضروری هستند اما چندان این نیازها مورد توجه قرار نمی گیرد.

امروزه همه به دنبال موفقیت هستند اما موفقیت باید همراه رضایتمندی از خود باشد. پس برای کسب موفقیت و رضایتمندی لازم است این سه پایه اساس در کنار هم از دوران ابتدای کودکی تقویت شوند.
می توان گفت اول باید خود را دوست داشت و سپس خود را باور داشت و نهایتا” به توانمندیهای خود اعتماد داشت تا بتوان زندگی را به خوبی زیست و پله های سعادتمندی را یکی یکی طی کرد.

جهت بهبود این رشد و یا آموزش چگونگی رشد و بالا بردن اعتماد به نفس کودک و عزت نفس او ، می توانید با ما برای مشاوره کودک از پایین همین مطلب با ما تماس بگیرید و یا در همایش های رشد کودک ما شرکت کنید .

همچنین جهت دریافت نکات طلایی و بهبود روابط والدین با کودک، می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

چگونه عزت نفس کودک خود را بالا ببریم؟|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649