علت اهمیت تکامل گفتار و زبان کودکان|دکتر الهام حبیبی

علت اهمیت تکامل گفتار و زبان کودکان
علت اهمیت تکامل گفتار و زبان کودکان

علت اهمیت تکامل گفتار و زبان کودکان در ابتدای کودکی برای والدین چیست ؟

آیا میدانید زبان چیست؟

زبان از کلماتی تشکیل شده است که در جملات ترکیب شده اند؛ زبان برای صحبت کردن ، خواندن و نوشتن استفاده می شود.
زبانهای مختلفی وجود دارد که معمولاً با کشورهای مختلف مرتبط هستند.
درحال حاضر بیش از 7100 زبان در دنیا وجود دارد. حرف زدن از طریق زبان پایه و اساس ارتباطات در دنیاست. این ارتباط در ابتدای تولد از طریق گریه شروع می شود و به تولید آواها و غان و غون منجر می شود و سپس کلمات شکل می گیرند. کودک ابتدا کلمات را درک می کند (زبان درکی) و سپس آنها را ادامی کند (زبان بیانی). زبان، پایه و اساس همه ی تعاملات اجتماعی است، داشتن مشکلات در برقراری ارتباط می تواند هم برای فرزند و هم برای والدین ناامید کننده باشد. جالب است بدانید نوزادان با توانایی تشخیص واژه های همه زبان ها متولد می شوند؟ اما در 12 ماهگی آنها این توانایی خود را از دست داده اند زیرا مغز آنها عادت کرده است تنها بر زبانهایی که نوزاد روزانه آنها را می شنود تمرکز کند.
تکامل زبان به شدت وابسته به رشد مغز و رشد شناختی او است و از آن حمایت می کند. مطالعات نشان داده است که داشتن واژگان زیاد ، خلاقیت را افزایش می دهد و به افراد در ارائه ایده های جدید کمک می کند. به عبارت دیگر، اگرچه پیشرفت تکامل زبان را به صورت بهتر و بیشتر در حرف زدن  کودک مشاهده میکنیم اما هدف اصلی تکامل زبان فقط این نیست این پیشرفت به شدت با رشد کلی کودک در سال های اول زندگی ارتباط دارد و او را برای حضور فعال در مدرسه و درس خواندن و یادگیری آماده می کند.

کودکان در سالهای ابتدای کودکی به تدریج مهارت حرف زدن را یاد می گیرند، کسب این مهارت به عنوان تکامل گفتار و زبان مطرح می شود. اگر به هر دلیلی کودک در این حیطه از تکامل، اختلال داشته و تا قبل از تولد رفع نگردد، این کودک شش برابر بیشتر از سایر کودکان در مدرسه مشکل خواهد داشت. وقتی دانش آموز از خواندن عقب می ماند، در هر جنبه دیگری از آموزش دچار سختی و اختلال می شود (دکتر بیل فراست).

تکامل مهارت های گفتار و زبان برای موفقیت فرزندان خردسال در زندگی بعنوان موجودات اجتماعی و همچنین در پیگیری آموزش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بیایید تکامل گفتار و زبان را بشناسیم و راهکارهای بسیار ساده ارتقاء آن و رفع اشتباه بیان کلمات و جملات و یا تاخیر آن را آموخته و به کار بگیریم.

گفتار زبان کودکان
گفتار زبان کودکان

در ادامه علت اهمیت تکامل گفتار و زبان کودکان باید بگوییم تکامل گفتار و زبان کودک با تکامل و پیشرفت کلی فرزند شما ارتباط زیادی دارد. به عنوان مثال تکامل شناختی نقش مهمی در یادگیری کلمات و دستیابی به واژگان دارد و از طرف دیگر  تکامل هیجانی اجتماعی هر تحت تأثیر مهارت و تکامل حرف زدن کودک است. مهارتهای مکالمه و توانایی فرزند شما در ابراز احساسات از طریق کلمات و حرکات بسیار اثرگذار است.

به جای خندیدن به کودکی که « عقب عقب » می گوید « عبق عبق » ، آن را به حساب شیرین بیانی کودک نگذاریم و با روشهای بسیار ساده کلمات درست را جایگزین کنیم.

از طرف دیگر زمانی که کودک کلمات را اشتباه بیان می کند، در فرهنگ ما برای دیگران جذاب بوده و کلی خنده را به دنبال خود می آورد. اما غافل از اینکه خندیدن به کودک در مقابل تاخیر در تکامل گفتار و زبان، او را تشویق به بیان بیشتر اشتباه گفتاری کرده و مانع اصلاح آن اشتباه می شود. حال آنکه در مقابل چنین اشتباهات بیانی روشهایی برای رفع آنها وجود درد که لازم است والدین آنها را آموخته و به کار گیرند.

عدم یادگیری نحوه ی برقراری ارتباط، پیامدهای منفی جدی به دنبال دارد. خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق افراد در نهایت موفق میشوند و میتوانند صحبت کنند، بخوانند و بنویسند؛ اما کودکانی نیز هستند که تاخیر در صحبت کردن دارند و اهمیت این قضیه در فرهنگ های مختلف متفاوت است. در فرهنگ ایرانی ها شاید تاخیر در تکامل گفتار و زبان خیلی جدی گرفته نمیشود و بیشتر، آن را ارتباط میدهند به این که پدر بزرگ، عمو، خاله، دایی و… تاخیر در حرف زدن داشتند اما اکنون به خوبی حرف میزنند!

گاهی اوقات این موضوع کم رنگ دیده میشود، درحالی که بسیار با اهمیت است.

تحقیقات درمورد زبان و سواد بیان کرده است که:

تاخیر در تکامل گفتار و زبان موجب مشکلات تحصیلی، ناتوانی های یادگیری،کم رویی و مشکلات اجتماعی، اختلال اضطراب و حتی مشکلات رفتاری و پیش فعالی نیز میشود و آنچه که مهم تر است و بسیار رایج است و پنهان از چشم است، ضعف اعتماد به نفس است.

کودکی که به موقع مانند سایر کودکان نمیتواند صحبت کند، بنابراین در درون خود احساس ضعف میکند و جرأت، باور و شجاعت کافی را ندارد که با همان چند کلمه ای که میتواند حرف بزند با دیگران ارتباط بگیرد؛ بنابراین تلاش میکند هنگامی که در جمع کودکان هست یک گوشه بنشیند یا اینکه از دور کودکان را نگاه کند و اگر هم وارد بازی شود چون نمیتواند مانند سایر کودکان هم سن خود حرف بزند، مورد توجه کمتری قرار میگیرد و ارتباط کمتری با این کودک برقرار میشود.

بنابراین در همان زمان خردسالی و نوپایی به شدت دچار آسیب میشود و به دنبال این آسیبی که از طرف درست صحبت نکردن با آن مواجه میشود، موجب میشود تا بد خلقی های زیادی را به دنبال داشته باشد و قشقرق های زیادی داشته باشد، زیرا کودک نمیتواند خواسته خود را بگوید، نمیتواند نیازش را درست بگوید و از طرف دیگر نمیتواند ناراحتی و هیجان و احساسش را بیان کند؛ بنابراین وقتی نمیتواند از کلمات استفاده کند بیشتر جیغ میزند، رفتارهای پرخاشگرانه بیشتری دارد و این موضوع باعث یک چرخه منفی میشود و وضعیت را بدتر میکند و اعتماد به نفس و عزت نفس کودک را نیز پایین میاورد.

جهت تقویت حواس پنجگانه کودک خود و مشاوره در خصوص تکامل کودک و همچنین بهترین راهکار جهت تربیت کودک از بدو تولد، می توانید با ما از اینجا و یا شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

تلفن تماس:22124235-021 و 09902155649 

برای مشاهده ی محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده ی محتوای ویدیویی این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مراحل تکامل زبان و گفتار کودکان از بدو تولد تا 3 سالگی+جدول|دکتر الهام حبیبی