خمیر بازی و تکامل همه جانبه کودک|دکتر الهام حبیبی

خمیر بازی و تکامل همه جانبه کودک
خمیر بازی و تکامل همه جانبه کودک

در مطلب امروز به معرفی خمیر بازی و تکامل همه جانبه کودک می پردازیم و تاثیرات خمیر بازی را در تکامل کودکان برای شما شرح می دهیم.

بهترین خمیر برای بازی کودک، آرد و آب می باشد تا علاوه بر بازی ، کودک در فرآیند تهیه ، رنگ آمیزی و عمل آوری آن برای بازی مداخله داشته باشد. در این صورت او نرمی آرد، سردی آب، تغییر رنگ تدریجی خمیر و چسبندگی خمیر را درک می کند و این یکی از راههای بسیار خوب برای تقویت جنبه های مختلف تکامل کودک می باشد.

در ادامه خمیر بازی و تکامل همه جانبه کودک به فواید این بازی اشاره می کنیم :

خمیر بازی یک بازی مفید برای کودکان از سنین پایین می باشد و حتی کودکان سنین مدرسه نیز از این بازی همچنان لذت می برند.

 • خمیر بازی موجب تقویت عضلات ظریف کودک می شود. او باید برای شکل دادن به خمیر از فشار انگشتان خود استفاده کند که این کار موجب انقباض انگشتان شده و آنها را تقویت می کند.

 • خمیر بازی حس لامسه کودک را تحریک می کند. چسبیدن خمیر به دست و جدا کردن آن از دست ، دریافت حس گرما یا سرما و درک دمای سردتر یا گرمتر خمیر می تواند دریافت محرکات محیطی بسیار خوبی را برای کودک فراهم نماید.

 • خمیر بازی موجب تحریک خلاقیت کودک می گردد. به گونه ای که می تواند اشیاء مختلف را با آن بسازد و به خوبی از تخیل خود کمک بگیرد.

 • خمیر بازی فرصت خوبی برای تقویت تکامل شناختی کودک و تمرین اندازه ها می باشد. دریافت مفاهیم کوچکتر، بزرگتر، مساوی با خمیربازی میسر می باشد.

 • خمیربازی فرصتی برای یادگیری رنگ ها برای کودک می باشد. یادگیری رنگها بخشی از تکامل شناختی کودک می باشد.

 • خمیربازی کودک را تشویق به ساخت و یادگیری شکلها می کند. در کودکان سنین بالاتر با ساختن اشکال هندسی در ضمن بازی یادگیری این اشکال نیز به خوبی اتفاق می افتد.

 • خمیربازی موجب تقویت تمرکز کودک می گردد.

 • خمیربازی اگر درست هدایت شود می تواند منجر به تقویت صبوری و پشتکار کودک گردد. او یاد می گیرد برای ساخت یک گربه اول اینکه بارها و بارها خمیر را در دستانش نرم کند تا خوب شکل بگیرد که همان تکرار، صبوری و پشتکار کودک را می طلبد. لطفا” فرصت دهید تا خودش این مراحل را بارها و بارها تکرار کند.

 • خمیربازی به خوبی موجب افزايش هماهنگي چشم و دست کودک می گردد که که یکی از عوامل اصلی پرورش مغز است و منجر به کسب مهارتهای دست در آینده برای کودک خواهد شد.

 • خمیر بازی موجب تقویت تکامل هیجانی کودک و افزايش اعتماد به نفس او می شود. وقتی کودک با گلوله خمیر بازی می کند و حدقل با تخیل خود یک گلوله را به عنوان خرس معرفی می کند اگر والدین با او به درستی و خردمندانه برخورد کنند، موجب تقویت اعتماد به نفس و حتی عزت نفس او می شود.

 • خمیر بازی و بازی مکرر با گلوله خمیر می تواند استرس را در کودک مدیریت کند و به او آرامش بدهد.

خمیربازی کودک
خمیربازی کودک

همه این اثرات مفید خمیربازی برای کودک، در گرو رفتار خردمندانه شما پدر و مادر آگاه است.

حال که با فواید خمیربازی آشنا شدیم یادمان باشد که این بازی یک قانون بسیار مهم دارد.

 قانون این هست که اجازه دهیم کودک خودش تصمیم بگیرد که اول آرد را بریزد داخل کاسه یا اینکه اول آب را بریزد؛ و از آن گذشته اینکه هر مدلی که کودک دوست دارد بازی کند.

یک ملحفه یا یک سفره بزرگ زیرش پهن کنید؛در این صورت اگر آب خواست روی زمین بریزد دائم به او دستور و تذکر نمیدهید.

 هرگز برای اینکه چه چیزی بسازد و یا چه شکلی بازی کند وارد بازی کودک نشوید؛ فقط اگر از شما خواست که به او کمک کنید یا اینکه همبازیش شوید؛ دراین صورت وارد حیطه اش شوید.

بسیاری از مواقع والدین کودک همه چیز را برای کودک آماده میکنند اما رفتاری که میکنند باعث میشود که نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت بلکه اثرات مخربی را هم در آن بازی برایش به جا می گذارد.

بنابراین خمیر بازی یا هر بازی دیگری مهم این هست که رهبر بازی کودک باشد و او تصمیم بگیرد که چطور بازی کند؛ بخصوص برای کودکان زیر سه سال  قوانین بازی خیلی اهمیت ندارد بلکه درک و حسی که از بازی میگیرد بسیار مهم است(بخصوص در خمیر بازی).

جهت تقویت حواس پنجگانه کودک خود و مشاوره در خصوص تکامل کودک و همچنین بهترین راهکار جهت تربیت کودک از بدو تولد، میتوانید با ما از اینجا و یا شماره های زیر تماس بگیرید:

تلفن تماس:22124235-021 و 09902155649

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

اثرات مخرب انتقاد از کودکان|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649