سخنی با مراقبین کودک+عکس|دکتر الهام حبیبی

سخنی با مراقبین کودک
سخنی با مراقبین کودک

شما مربی مهدکودک، پرستار کودک، خاله، عمه یا حتی دوست عزیزی که در مسیر پرورش یک یا چند کودک، گام برمی دارید انسان وارسته ای هستید که می توانید در آینده یک انسان نقش آفرینی کنید. نقش شما در پرورش یک کودک از مقدار بسیار کم تا حتی هم اندازه یک مادر می توانید اثرگذار باشید. پس بیایید در کنار همه ی عشق و محبتی که به کودک هدیه می کنید با بالا بردن سطح آگاهی و دانش خود در مورد تکامل همه جانبه کودکان که پایه و اساس پرورش و حرکت در مسیر موفقیت و سعادت کودک محسوب می شود گامهای مؤثری بردارید. برای ارتقاء دانش خود با همراه شوید و یقین داشته باشید شما با این آگاهی و عشق ایران بهتری را با پرورش انسانهای بزرگ که کودکان امروز هستند، خواهید ساخت.

مربی کودک
مربی کودک

نقش شما همراه و حامی یک مادر جوان، شما که مادربزرگ، عمه، خاله یا یک پرستار کودک هستید در رفتارها و پرورش کودک بسیار مهم است.

مهم این است که شما این محبت و عشق را به کودک میدهید که دوستش دارید و برای نگهداری و حمایت از او دارید با او همراهی میکنید.

در این مسیر لازم است شما یک نکته بسیار مهم را بدانید؛ ممکن است از نظر اعتقادی و باورهای شما ، بعضی مواقع رفتار والدین کودک با او درست نباشد، اما چیزی که باید اجرا شود این است که همه ی شما عزیزانی که با یک کودک همراهی میکنید در هر نقشی که هستید لازم است، یک سخن واحد داشته باشید و یک رویه و قانون واحد را اجرا کنید.

بنابراین اگر والدین کودک روشی را در خانه خودشان اجرا میکنند؛ شما نیز در زمان هایی که همراه کودک هستید لطفا آن قانون را به همان شکل اجرا کنید؛ حتی اگر خیلی باور ندارید، حتی اگر بعضی مواقع والدین کودک اشتباه های کوچکی مرتکب میشوند.

هر کودکی در مورد قوانین اصلی و خط قرمز های زندگی باید یاد بگیرد که یک قانون همیشه یک قانون است.

در حضور تمامی افراد باید قانون یکسان باشد؛ به عنوان مثال: “هنگامی که کودک در کنار مادرش هست باید قانونی مشابه زمانی که در کنار مادربزرگش هست وجود داشته باشد”.

بنابراین این وحدت رویه مراقبین کودک است که در مجموع باعث میشود کودک نظم پذیری، قانون پذیری و اجرای قانون را یاد بگیرد.

کودکانی که در مکان ها و شرایط مختلف با انجام یک کار، رفتارهای متفاوتی میبینند؛ دچار گیجی میشوند و از طرفی دیگر به تدریج یاد میگیرند که با انجام کارها و رفتارهای خودشان دیگران را تحت تاثیر قرار دهند و به نوعی میتوانند از مراقبین دیگر “باج” بگیرند و به اهداف کوچک خودشان برسند.

به عنوان مثال:

اگر مادر یا پدر تلفن همراه را در اختیار کودک نمیگذارند و یک رویه واحد دارند؛ لطفا شما مهربان تر از والدین کودک رفتار نکنید،که بگویید: “حالا اشکال ندارد با یکبار بازی کردن اتفاقی نمی افتد، بذار با گوشی من بازی کند”.

کودک دقیقا این را یاد میگیرد که میتواند یک سری قوانین را در کنار شما بشکند و از آنها استفاده خودش را بکند.

مراقبین عزیز با یک وحدت رویه و رفتار مناسب و در یک مسیر حتی اگر در آن رفتارها اشتباهات کوچکی هم وجود داشته باشد؛ میتوانید دست به دست هم یک کودک را به بهترین نحو ممکن پرورش دهید.

برای مشاهده محتوای ودیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ودیویی مرتبط با این پست درآپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مراقب مادری که کودک خردسال دارد باشیم+عکس|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649