عشق به فرزند همراه با تضاد+عکس|دکتر الهام حبیبی

عشق به فرزند همراه با تضاد
عشق به فرزند همراه با تضاد

در طول روز چندبار جملاتی محبت آمیز مانند: “دوستت دارم” را به فرزندان خود میگویید؟

این ابراز عشق و محبت ها برای فرزندان بسیار خوب است و به خوب شدن حال آنها کمک میکند؛ به آنها احساس امنیت، آرامش و دوست داشتنی بودن میدهد.

اما چه زمانی این ابراز علاقه ی شما به کودک تان با تضاد همراه میشود؟

هنگامی که درحال ابراز علاقه به کودک خود هستید، اما ناگهان اشتباهی از او سر میزند و شما پدر یا مادر عزیز حسابی عصبانی میشوید و به دلیل اینکه خسته اید یا هوش هیجانی خیلی بالایی ندارید شروع میکنید با او دعوا کردن، داد زدن، بداخلاقی کردن و حتی گاهی اوقات با حرفایتان او را تخریب میکنید و گاهی هم تنبیه بدنی!

تنبیه کودک
تنبیه کودک

در این صورت چه اتفاقی می افتد؟ آیا کودک با مشاهده چنین رفتارهایی از شما میتواند بپذیرد که شما واقعا او را دوست دارید؟

در این شرایط کودک وارد یک تضاد بزرگ میشود. او با خود میگوید:

“ده دقیقه پیش مامان داشت بهم میگفت که من عاشقتم تو همه ی زندگی منی، اما الان با یک اشتباه مامان من و بدترین آدم روی زمین داره جلوه میده، واقعا من چطور آدمی هستم؟”.

در این صورت است که کودک به خود و هم چنین به شما شک میکند، او دیگر نمیتواند شما را باور کند، نمیتواند به شما اطمینان کند و درنتیجه هرچه  به او بگویید دوستش دارید، اما او چنین باوری در  ذهنش ندارد و این امر میتواند باعث رنجش شما و ابراز بی علاقگی کودک نسبت به شما شود.

بنابراین دوست داشتن واقعی زمانی است که بتوانید در عصبانیت نیز همچنان او را دوست داشته باشید و بپذیرید که همه انسان ها ممکن است اشتباه کنند و اگر بتوانید در این شرایط خودتان را به درستی مدیریت کنید، هیجانات تان را مدیریت کنید و به درستی ابراز کنید، مهم است.

برای مشاهده محتوای ویدیویی این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مامان، بابا من و دوست دارید؟|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649