مشکلات رفتاری کودکان در کرونا|دکتر الهام حبیبی

مشکلات رفتاری کودکان در کرونا
مشکلات رفتاری کودکان در کرونا

در این مقاله مشکلات رفتاری کودکان در کرونا، همراه با چهار قدم برای حل این مشکلات آورده شده است.

در این روزهای کرونایی که حال هیچ کس خوب نیست و از نظر جسمی، روحی و روانی همه در استرس هستند؛ باید دید حال کودکان چگونه است؟

کودکان کم سن و سال و حتی شیرخوار استرس والدین خود را به خوبی احساس میکنند، نگرانی ها و حال بدی های والدین را درک میکنند.

کودکان متوجه هستند که مادر سرحال نیست و این استرس ناخودآگاه به کودک منتقل میشود.

هنگامی که این استرس به کودک منتقل میشود، کودکان این استرس را با انواع رفتارهای نادرست از خود نشان میدهند و گاهی حتی در مقابل این استرس، علائم جسمی از خود بروز میدهند.

لجبازی ها، پاسخ های بسیار تند و عصبانیت میتواند نشانه ی استرس انتقال یافته به کودک باشد.

این روزهای کرونایی دقیقا بحرانی مانند بحران زلزله است؛ در هنگام وقوع زلزله، همه ی افراد در منطقه ی زلزله زده تحت تاثیر قرار میگیرند و نمیشود گفت که بزرگترها میتوانند کاملا بحران را مدیریت کنند تا به کودکان هیچ آسیبی وارد نشود.

استرسی که از طریق والدین، محیط، رسانه ها و گفتگوی دیگران به کودکان منتقل میشود، باعث میشود آنها رفتارهایی از خود بروز دهند که رفتار های همیشگی کودکان نیست.

این روزها در همه ی دنیا طبق تحقیقات نشان داده شده است که کودکان پرخاشگر تر شدند و به رفتارهایی که در سنین پایین تر داشتند، بازگشته اند؛ به عنوان مثال: دوباره شیشه خوردن، مکیدن انگشت شست، عدم کنترل دفع در آنها که با استرس به شدت تغییر میکند، یا اینکه قبل از کرونا کودک میتوانست لباس خود را به تنهایی بپوشد اما الان نمیپوشد، خود کودک به تنهایی غذا میخورد اما الان تقاضا میکند که پدر یا مادر قاشق را در دهان او بگذارند یا کودکی که میتواند راه برود اما تقاضا میکند که او را بغل کنند و نمیخواهد راه برود.

همه ی این موارد نشان میدهد که استرسی در کودک وجود دارد که برای او سنگین است و نمیتواند آن را هضم و در درون خود حل کند.

از طرفی دیگر مشکلاتی است که این روزها والدین به شدت از آن شاکی اند؛ درمورد خواب کودکان، دیر به خواب رفتن، بیدار شدن های مکرر در نیمه شب، خواب های ترسناک یا کابوس دیدن، خواب های کوتاه در طی روز، همه ی این موارد میتواند نشانه هایی از واکنش های استرس زا درکودکان باشد.

کابوس دیدن کودک
کابوس دیدن کودک

حال در نظر بگیرید والدینی را که به شدت استرس های این روزهای کرونایی را دارند و از طرفی مشکلات رفتاری کودک اضافه میشود و نمیدانند با آنها چه کار کنند و این مشکلات را خیلی سخت میبینند، بنابراین این چرخه را پیچیده تر میکند و سطح این استرس بالاتر میرود و وضعیت بدتر میشود.

پس چه کار باید کرد؟ راه حل چیست؟

قدم اول:

بپذیرید که اکنون در وضعیت بحران زندگی میکنید، یک بحران جهانی است و در این شرایط درحالی که وضعیت اقتصادی، سیاسی و چیزهای دیگر بهم ریخته است، شما نمیتوانید تصور کنید که بخواهید در یک شرایط صد در صد آرام کودک خود را بزرگ کنید.

بنابراین ابتدا این را بپذیرید که در این شرایط غیرعادی و بحرانی شما هم باید در این بحران با کودک حرکت کنید و بدانید که یک سری رفتارهای کودک عادی است. البته این به معنای تشدید کردن آن نیست اما این پذیرش کمی به شما آرامش میدهد که کودک خود را مشکل دار نبینید، دائم کودک خود را با سایر کودکان مقایسه نکنید و درمورد استرس ها و رفتارهای کودک با مادران دیگر گفتگو نکنید که اگر این رفتارهای نادرست را در کودک خود دیدید و در مقایسه دیدید که مادر دیگر این مشکل را ندارد بیشتر دچار نگرانی نشوید؛ این مقایسه ها سطح استرس والدین را بالاتر میبرد؛ در اولین قدم بپذیرید که در این بحران کودکان دچار تغییرات رفتاری نادرستی میشوند.

قدم دوم:

تا جایی که امکان دارد خودتان را مدیریت کنید تا شرایط کودکان را بهتر بتوانید هموار کنید و بدانید که در این شرایط استرس، کودکان، به طور لحظه ای اتفاقاتی را نشان میدهند و سپس از آن عبور میکنند.

درواقع بخاطر این استرس در کودکان و این که مدیریت هیجان ندارند، به خصوص کودکان زیر سه سال که هنوز مدیریت هیجان درون آنها کامل نشده است، بنابراین تغییرات خلق و خوی خیلی بیشتری نسبت به کودکانی که خارج از این بحران به عنوان مثال در چهار سال قبل در این سن زندگی میکردند خواهند داشت.

بنابراین با پذیرش این موارد میتوانید بهتر شرایط را مدیریت کنید و این توقع را نداشته باشید که در این شرایط رفتار کودکان صد در صد درست باشد، چرا که خود شما هم نمیتوانید در این شرایط بحران، رفتار چند سال قبل خودتان را داشته باشید.

قدم سوم:

قدم بعدی برای کمک به کودکان در مدیریت استرس و رفتارهای نادرست این است که سطح انرژی خودتان را از هر منبعی که میتوانید بالاتر ببرید، از هر چیزی که برایتان امکان پذیر است انرژی کسب کنید.

شاید یک موزیک، دیدن طبیعت، خواندن یک کتاب، صحبت کردن با یک دوست یا حتی رفتن در سکوت بتواند به شما کمی انرژی دهد.

درواقع راه های ورودی انرژی را پیدا کنید تا بتوانید سطح انرژی خودتان را در یک حدی حفظ کنید که از نتیجه ی آن استفاده کنید برای اینکه استرس کودک را مدیریت کنید.

شاید چند سال قبل نیازی به این نداشتید که دنبال منابع انرژی بگردید اما اکنون نیاز است که به عنوان یک مادر یا به عنوان یک پدر، بگردید منابع انرژی را برای خودتان پیدا کنید و  از آنها استفاده کنید تا سطح انرژی خود را بالا ببرید و بتوانید حال بهتری به کودکان بدهید.

قدم چهارم:

در این بحران آستانه تحمل همه افراد پایین آمده است، پس این را بدانید و آگاهانه بیش از پیش رعایت همدیگر را بکنید و بپذیرید که حال هیچ کس خوب نیست؛ حساسیت هایی که قبلا داشتید را لطفا کمتر کنید و از این طریق واکنش هایتان را نیز کمتر کنید تا دلخوری های کمتری برایتان پیش بیاید و این باعث شود که سطح انرژی تان را بتوانید بالاتر نگه دارید.

امیدوارم با این راهکارها بتوانیم کمک کنیم که هم خودمان و هم کودکان مان، از این بحران بزرگ به امید خداوند متعال عبور کنیم.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

راز سلامت روان مادر و کودک در کرونا|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649