دلایل پرحرفی کودکان + راهکارها | دکتر الهام حبیبی

دلایل پرحرفی کودکان + راهکارها
دلایل پرحرفی کودکان + راهکارها

آیا از داشتن کودکی پرحرف که بی وقفه و پشت سرهم حرف میزند، خسته شده اید؟

اگر به دنبال دلایل این پرحرفی کودکان و هم چنین راهکارهایی برای حل این مشکل هستید، تا آخر این مقاله همراه من باشید.

گاهی اوقات داشتن کودکی پرحرف که بی وقفه حرف میزند، خیلی سخت است و احساس میکنید که نیاز به چند دقیقه سکوت دارید یا اینکه نیاز دارید که فقط کودک سکوت کند تا شما بتوانید حرفی که میخواهید را به او بزنید.

بعضی از کودکان به شدت کلامی هستند، این کلامی بودن از طرفی میتواند برای والدین خسته کننده باشد و از طرفی هم میتواند مفید باشد؛ زیرا کودکی که میتواند با کلام خود نظر، عقیده و احساسات را بیان کند، در آینده نیز میتواند موفقیت هایی را بخاطر این توانمندی در کلام برای خود رقم بزند.

دلایل پرحرفی کودکان:

1-به گفته ی دانشمندان، کودکان تا سن هفت، هشت سالگی با صدای بلند فکر میکنند، این بخشی از روند رشد آنها است؛ اگرچه بعضی از کودکان با خود صحبت میکنند و در سکوت به سر میبرند اما تعدادی از کودکان هستند که به صورت بلند بلند فکر میکنند و با صدای بلند افکار خود را بیان میکنند. آنچه که به ذهن شما میاید این است که او دائم دارد حرف میزند.

اما شاید کودک دائم در حال فکر کردن است و این افکار او است که به صورت کلمات و جملات بیان میشود.

هنگامی که این کودکان بعد از هشت سالگی وارد مرحله نوجوانی میشوند، با سکوتی مواجه میشوند که کمتر حرف میزنند و دیگر پرحرفی که قبلا داشتند را به خصوص در خانواده ندارند.

اگرچه در گروه هم سن و سال های خود، هم چنان همان حرف زدن، کلام خوب و بیان خوب را ادامه میدهند و بسیاری مواقع نقش رهبر را به خود میگیرند، اما تا قبل از هشت سالگی تعداد زیادی از کودکان هستند که بلند بلند فکر میکنند.

از نظر جنسیتی دختران تمایل بیشتری دارند که با صدای بلند فکر کنند، افکار خود را پردازش کنند و این موارد را با دیگران در میان بگذارند.

اما پسرها کمتر دوست دارند که بلند بلند فکر کنند، آنها دوست دارند که در سکوت خود فکر کنند و با خود در درون خود صحبت کنند.

2-علت دیگر پرحرفی در کودکان میتواند جلب توجه باشد، برای کودکانی که به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته اند.

صحبت مداوم یک راه برای جلب توجه است، اگرچه این جلب توجه ممکن است همیشه مثبت نباشد و گاهی اوقات با یک برخورد نامناسب از طرف والدین یا دیگران، برچسب زدن و حتی گاهی تمسخر، تحقیر و توهین به کودک همراه باشد.

اما به هرحال برای کودکی که توجه کافی نگرفته است و کمبود توجه دارد، حتی حرف زدن میتواند برای او یک ابزار باشد که کمبود خود را جبران کند.

معمولا افرادی که مکالمات و گفتار را در انحصار خود میگیرند، محبوبیت چندانی در جامعه ندارند و به عنوان افراد پرحرف شناخته میشوند و دیگران از پرحرفی آنها به دفعات در آسیب هستند.

3-مورد دیگری که از علل پرحرفی میتوان به آن اشاره کرد، الگو بودن والدین یا یکی از آنها که به شدت پرحرفی میکنند و گفتار جمع را به دست میگیرند و اجازه نمیدهند دیگران حرف بزنند، میتوانند به عنوان یک الگو باشند که کودک هم به طبع والدین خود، پرحرفی را تجربه میکند.

4-علت دیگر میتواند حس کنجکاوی کودک باشد، به دلیل اینکه سوال های زیادی دارد اما نمیتواند پاسخ این سوالات را از والدین خود بگیرد و حتی گاهی در مهدکودک و مدرسه نیز به این پاسخ ها نمیرسد؛ کودک کنجکاو است، پس سوالات خود را به نحو متفاوت بارها تکرار میکند شاید که جواب سوال های خود را بتواند بگیرد.

5-دلیل دیگر برای پرحرفی کودکان ترس است. ترس میتواند عاملی باشد که به خاطر حالت درونی که ایجاد میکند، کودک میخواهد توجه خود را از روی آن ترس بردارد و به همین دلیل دائم حرف میزند.

بسیاری اوقات کودک درمورد ترس خود حرف نمیزند و دائم درمورد مسائل جانبی حتی بی هدف حرف میزند تا ذهن خود را آگاهانه از روی ترس بردارد و به چیز دیگری معطوف کند.

6-در کنار همه ی این موارد هنگامی که فرزند جدیدی متولد میشود، کودک برای اینکه جایگاه خود را حفظ کند و آن را مهم جلوه دهد، شروع به پرحرفی میکند و این پرحرفی از طرف والدین خیلی از مواقع طرد میشود. به دلیل اینکه یا فرصت کافی ندارند که این همه حرف را گوش دهند یا اینکه به دلیل اینکه معمولا کودکان در هنگام پرحرفی، با صدای بند حرف میزنند، بنابراین موجب میشوند نوزادی که تازه به دنیا آمده است هم نتواند به اندازه ی کافی بخوابد و دائم سر وصدا کند و دائم تذکر میگیرد.

پس علاوه بر اینکه پرحرفی میکند و درواقع جنبه های دیگری را پوشش میدهد، وارد یک لجبازی میشود و  این لجبازی باعث میشود که پرحرفی تشدید یابد.

پرحرفی کودکان
پرحرفی کودکان

راهکارهای مدیریت پرحرفی کودکان:

1-واقعا و با تمام وجود گوش کنید.

اگرچه گوش کردن به کودکی که دائم حرف میزند، کار سختی است اما اگر این تجربه را کنید که دقایقی را با تمام وجود به او گوش کنید، شاید اگر پرحرفی او بخاطر جلب توجه باشد، در این صورت حال بهتری پیدا کند و بتواند مقدار حرف زدن خود را مدیریت کند.

در کنار گوش دادن، روی کودک تمرکز کنید، حرف های او را تکرار کنید، از او سوال بپرسید و با او مشارکت فعال داشته باشید.

2-برای کودکی که پرحرف است، مکان و زمان مشخص کنید.

قسمتی از برنامه روزانه خود بگذارید و به عنوان یک نظم باشد که هرروز به عنوان مثال، ساعت پنج تا شش عصر یک ساعت با هم بنشینید و حرف بزنید.

تمام حرف های کودک را در این زمان کاملا گوش کنید یا اینکه در مدت های کوتاه تر، چندبار درروز را بگویید که ساعت حرف زدن است و میتوانید با هم حرف بزنید و با هم گوش کنید.

مهارت های گوش کردن را به کودک آموزش دهید؛ این درصورتی است که بازی های مهارتی که گوش کردن و سکوت را به کودک آموزش میدهد، با او بازی کنید.

به عنوان مثال: بازی که هردو سکوت میکنید و هرکسی که تحمل بیشتری داشته باشد که بتواند این سکوت را نگه دارد، برنده است.چقدر خوب است که این بازی سکوت را سه نفری یا چهار نفری انجام دهید تا کودک بیشتر تشویق شود که سکوت کند.

3-محدودیت ها را مشخص کنید.

محدودیت ها را در صورتی مشخص کنید که مطمئن باشید پرحرفی کودک به علت جلب توجه نیست.

اگر به علت جلب توجه است لطفا به اندازه ی کافی به او توجه کنید تا مجبور نشود بخاطر جلب توجه پرحرفی کند. اما اگر این علت را برطرف کردید، محدودیت های زمانی را کاملا مشخص برای او مطرح کنید تا وقتی شروع به حرف زدن میکند با روی خوش و قاطع، برای مثال به او بگویید:

” الان این زمان، زمان مامان هست که باید آشپزی کنه، پس میتونیم تو زمانی که از قبل باهم برنامه ریزی کردیم باهم حرف بزنیم” و این گونه این محدودیت ها را برای او اجرا کنید.

محدودیت ها را با زمان های خیلی کوتاه شروع کنید که کودک فقط بتواند تمرین کند که سکوت کند و حرف نزند و به تدریج این محدودیت های زمانی را از نظر مدت و تکرار افزایش دهید.

4-کودک را سرگرم نگه دارید.

هرچقدر سرگرمی کودک با چیزهای دیگر، اسباب بازی یا هرچیزی که دوست دارد، بیشتر باشد، احتمال اینکه در مرحله ی پرحرفی قرار بگیرد، کمتر است، زیرا ذهن او درگیر یک بازی است که آن را دوست دارد.

دقت کنید که آن بازی را دوست داشته باشد و لذت ببرد و برای او جذاب باشد؛ در این صورت میتوانید این مرحله پرحرفی را در طی روز کوتاه تر کنید و سرگرم تر باشد.

5-به اضطراب ها، ترس ها و نگرانی های کودک توجه کنید و علت آنها را پیدا کنید و این مسائل را به صورت ریشه ای برای کودک حل کنید. شاید لازم باشد برای مدیریت ترس، اضطراب و نگرانی کودک از مشاور کمک بگیرید.

این کار را حتما انجام دهید، زیرا هم میتواند مشکلات کودکان را برطرف کند و هم میتواند پرحرفی آنها را تا حدودی کاهش دهد.

6-یکی از دلایل پرحرفی کودکان میتواند پیش فعالی باشد که همیشه به عنوان آخرین دلیل مطرح میشود.

پس اگر دلایل قبلی را رد کردید و درصدد رفع آنها بر آمدید و هم چنان پرحرفی کودک ادامه داشت، به پیش فعالی کودک شک کنید و از یک مشاور یا روانشناس یا کاردرمانگر ذهنی کودکان کمک بگیرید تا اینکه بتوانید اگر پیش فعالی است، آن را تشخیص دهید و به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

عواملی که باعث زورگویی و پرخاشگری کودکان میشود+عکس|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649