گفتگوهاي دروني مثبت يا منفي يك والد + عكس | دکتر الهام حبیبی

گفتگوهاي دروني مثبت يا منفي يك والد
گفتگوهاي دروني مثبت يا منفي يك والد

گفتگوهای درونی مکالماتی است که شما هرروز با خود، در ذهن و فکرتان انجام میدهید، همه ی انسان ها گفتگوی درونی دارند و اکثر مواقع از این گفتگوهای درونی خود، آگاه هستند.

این گفتگو های درونی به دو شکل مثبت یا منفی وجود دارد.

گفتگوی درونی مثبت آرامش بخش است و هنگامی که گفتگوی درونی افراد مثبت باشد و حال خوبی ایجاد کند، به دنبال آن آرامش هم ایجاد میشود.

اما گفتگوی درونی منفی سبب ایجاد تضاد میشود و اعتماد به نفس را کاهش میدهد.

در ادامه نمونه هایی از گفتگوهای درونی منفی را ذکر میکنم:

1-من هیچ وقت نباید پدر یا مادر میشدم.

2-من نا امیدم، من مادر خوبی نیستم.

3-من مادر یا پدر خوبی نیستم و نمیتونم از بچه ام به خوبی مراقبت کنم، نمیتونم به خوبی بچه ام و پرورش بدم.

تمام این موارد نمونه هایی از گفتگوهای درونی منفی است که در ذهن بسیاری از والدین به طور مکرر، تکرار میشود. در این شرایط چه اتفاقی میفتد؟

هنگامی که یک مادر به کودک خود میگوید: “تو منو عصبانی کردی”، به این مفهوم است که رفتار کودک سبب عصبانیت مادر او شده است؛ اما واقعیت این است که حوادث باعث شکل گیری احساس شما نمیشود.

آنچه که سبب میشود احساس شما در مقابل یک اتفاق شکل بگیرد، افکار، باور و نگرش شما است که احساس خاصی را در ذهن شما ایجاد میکند.

بنابراین هنگامی که در مقابل یک عامل بیرونی قرار میگیرید، باید درمورد افکار و باور هایتان،کمی بیشتر فکر کنید.

بگذارید با بیان یک مثال این مطلب را بیشتر توضیح دهم:

زمانی را در نظر بگیرید که کودک در یک مهمانی شیطنت میکند و این پیام منفی و گفتگوی منفی در ذهن شما ایجاد میشود که “من مادر خوبی نیستم”، درحالی که ممکن است این شیطنت کودک در مهمانی، اصلا به شما ربطی نداشته باشد؛ اما شما در درون خود گمان میکنید که مادر خوبی نیستید.

یا اینکه به دلیل داشتن کودک خردسال برنامه های زندگی را نتوانید تنظیم کنید و یا اینکه نتوانید خودتان را خوشحال و رضایت مند نگه دارید، این گفتگوی منفی به ذهن شما میرسد که “حتی یک لحظه هم برای خودم وقت ندارم”، درحالی که ممکن است به این شکل نباشد و این باور و این گفتگوی درونی ربطی به فضای شما نداشته باشد.

گفتگوهای درونی منفی
گفتگوهای درونی منفی

بنابراین این احساس و واکنشی است که از درون شما نسبت به اتفاقات بیرونی، نشأت میگیرد و این احساس را شما هستید که براساس افکار و باورهای خود شکل میدهید.

در بسیاری از مواقع افکار و باورها براساس عادت، احساس شما را به سرعت شکل میدهد و تا زمانی که افکار و باورهای شما تغییر نکند، احساسات شما نیز همان احساسات قبلی خواهد بود.

بنابراین برای تنظیم افکار منفی وگفتگوهای درونی منفی و تبدیل به گفتگوهای مثبت، ابتدا باید روی واقعیت های زندگی، افکار و باورها تمرکز کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که شما مادر یک کودک نوپا هستید، بدون اینکه از شرایط این کودک اطلاعات کافی داشته باشید، تنها جلوه های بیرونی رفتار او و شیطنت های او را میبینید و این امر سبب میشود که گفتگوهای درونی شما منفی شود و دائم در این فکر باشید که مادر خوبی نیستید، اما اگر آگاهی تان را افزایش دهید و بدانيد كه بسیاری از اين رفتارها در اين سن ميتواند طبيعي باشد و بدانید که با چه اقداماتي ميتوانيد این موارد را بهتر مديريت كنيد؛ در این صورت است که باورهای شما تغيير ميكند، زیرا باور داريد كه اين رفتار ها غير طبيعي نيستند و شما هم مادر بدي نيستيد.

براي متعادل كردن گفتگوهاي دروني منفي لازم است، گفتگوهاي دروني مثبت را آگاهانه جايگزين آنها كنيد.

براي اينكه بدانید چه گفتگوهايي را ميتوانيد جايگزين كنيد، به چند نمونه اشاره میکنم:

1-اگرچه اشتباهاتي داشتم اما هنوز هم تلاش ميكنم مادر خوبي باشم.

2-من ميتوانم زمان هايي را براي خودم در نظر بگيرم و احساس گناه هم نميكنم.

3-اگرچه خيلي خوب است كه مورد تقدير قرار بگيرم، اما من برای آنکه حس کنم انسان خوبی هستم به تایید دیگران نیاز ندارم و بدون تاييد ديگران هم ميتوانم حس خوبي از خودم داشته باشم.

4-براي بهبود رفتار كودكم بايد هر بار يك قدم بردارم و در انجام آنچه كه ميخواهم، عجله نكنم و تغيير رفتار كودكم را قدم به قدم پيش ببرم.

5-وقتي كودكم بيقرار و نا آرام است، من ميتوانم آرام باشم.

6-آرام بودن به من كمك ميكند تا تمركز بهتري داشته باشم و كمتر واكنش نشان دهم.

7- اينكه امروز نتوانستم جلوي فرياد كشيدنم را بگيرم به اين معنا نيست كه هيچ وقت نميتوانم این کار را انجام دهم، پس مجدد تلاش ميكنم و با توجه و تمركز بيشتري روي رفتارهاي خودم ادامه ميدهم.

8-من پدر يا مادر خوبي هستم و همه ی تلاشم را ميكنم.

9-ممكن است اشتباه كنم، اما اين موضوع موجب نمیشود فرد بي ارزشي باشم.

10-اگر احساس اضطراب يا خستگي كنم طبيعي است، زیرا مسئوليت بزرگي برعهده دارم و در اين مسير انرژي زيادي بايد صرف كنم.

11- من درمانده نيستم بلكه افراد و منابعي در اختيار دارم كه در صورت نياز به آنها مراجعه ميكنم و از آنها كمك ميگيرم.

12-من اصلا به خودم فشار نمي آورم تا يك پدر يا مادر كامل باشم، بلكه تلاش ميكنم پدر يا مادر كافي باشم.

13-اگرچه زندگي سخت است، اما من از زندگی لذت ميبرم.

با اين گفتگوهاي دروني مثبت ميتوانيد نگاه و باور خود را تغيير دهید و در مواجهه با اتفاقات بيروني رفتار مناسب تري از خود بروز دهید.

جايگزين كردن گفتگوهاي دروني مثبت به جاي گفتگوهاي منفي قطعا به تمرين و استمرار نياز دارد و تنها با يك بار خواندن و فكر كردن نميشود اين گفتگوها را جايگزين كرد.

پس يك تمرين اين است كه از بين اين گفتگوهايي كه به عنوان گفتگوهاي مثبت گفته شد، هرکدام را كه با زندگي و روش شما مناسبت بيشتري دارد انتخاب کنید، آنها را ليست كنيد، روي يك دفتر بنويسيد و در طي روزهاي متفاوت و موقعيت هاي متفاوت به این موارد نگاه كنيد، بخوانيد و تكرار كنيد و در ذهن خودتان بارگذاري كنيد.

طوري رفتار كنيد كه انگار به يك يا دو جمله مثبتي كه ميخواهيد به عنوان گفتگو مثبت شما شود، اعتقاد قلبي داريد.

اگر اين مسير را به خوبی پيش برويد، قطعا گفتگوهاي مثبت جايگزين گفتگوهاي منفي ميشود و در اين صورت توان و قدرت بيشتري پيدا ميكنيد تا اين مسير را با آرامش بيشتري طي كنيد.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

عشق به فرزند همراه با تضاد+عکس|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649