چه زمانی تشویق تبدیل به رشوه میشود؟؟ + عکس | دکتر الهام حبیبی

چه زمانی تشویق تبدیل به رشوه میشود؟؟
چه زمانی تشویق تبدیل به رشوه میشود؟؟

همیشه کودک میخواهد احساس خوبی داشته باشد، اما نمیتواند حس خوبی داشته باشد و عصبانی میشود یا چیزی را پرت میکند.

همه ی کودکان، حتی کودکانی که سرکشی، بدرفتاری و لجبازی میکنند، تمایل دارند که حس خوبی داشته باشند، اما با نحوه ی بدست آوردن این حس خوب، آشنایی ندارند و برخی از تجربیات کودک باعث شده است که حس خوبی نداشته باشند.

بسیاری از این کودکان، اعتماد به نفس کافی ندارند و نمیتوانند با دیگران ارتباط داشته باشند و این وظیفه ی والدین کودک است که زمینه ی داشتن حس خوب را برای کودک خود مهیا کنند تا کودک بتواند حس خوبی در خود ایجاد کند.

بنابراین یکی از عواملی که حس خوب ایجاد میکند، تشویق، جایزه و پاداش است.

دریافت تشویق و پاداش برای رفتارهای خوب چه در کودکان و چه در بزرگسالان اثر بخش است.

اگر کمی فکر کنید، متوجه میشوید که هرزمانی که دوست دارید کاری را انجام دهید، به این دلیل است که در آن کار یک لذت، یک خوشی یا درواقع یک جایزه برای شما است، حتی اگر این جایزه تنها یک نگاه خوب باشد.

همه ی انسان ها، پیر باشند یا جوان، در پی لذت، خوشی و آرامش هستند.

هنگامی که موضوعی برای کودک لذت بخش باشد، به دنبال یک رفتار خوب، یک لبخند، یک تعریف یا در آغوش گرفتن یک نگاه یا حتی یک اشاره و درواقع به دنبال جایزه ها، حس خوبی را در کودک ایجاد میکند و یک تقویت مثبت به حساب می آید.

تشویق به عنوان یک ابزار قدرتمند برای کودکانی است که در لجبازی هستند، اما به دلیل اینکه لجبازی انرژی منفی به والدین کودک میدهد و آنها در انرژی منفی غرق میشوند، بنابراین در اکثر مواقع به جای مدیریت رفتار لجبازی، تشویق و تمرکز بر نقاط مثبت کودک، باعث میشوند که کودک حال بدتری پیدا کند و ناخودآگاه وارد جنگ و جدال با لجبازی کودک میشوند.

بنابراین این ابزار قدرتمند که همان تشویق است، میتواند به کودک کمک کند تا رفتار بهتری پیدا کند.

کودکی که لجبازی میکند، هنگامی که میبیند که مادر او به جای تمرکز روی رفتار نامناسب او، یک نکته مثبت از رفتار دیگر را مطرح میکند، به تدریج ذهن او یاد میگرد که روی رفتاری تمرکز کند که مادر کودک به او توجه میکند، به او آفرین میگوید، نگاه قشنگی به او میکند و او را میبوسد یا نوازش میکند.

بنابراین برای همه ی کودکان جایزه و تشویق به عنوان یک رفتار مثبت محسوب میشود.

کودکانی که احساسات منفی بیشتری در درون خود دارند، اعتماد به نفس و عزت نفس پایین تری دارند و قطعا نیاز به تشویق بیشتری دارند.

اما چه زمانی تشویق تبدیل به رشوه میشود؟

بسیاری از نگرانی های والدین این است که آیا اگر دائم کودک را تشویق کنند، کودک عادت نمیکند به اینکه درقبال هرکاری باید جایزه بگیرد؟

آیا لوس نمیشود، آیا همواره منتظر جایزه از دیگران نیست؟

در این مورد آیا هنگامی که شما به عنوان پدر یا مادر کار میکنید و در محل کار، سخت تلاش میکنید و در پایان کار علاوه بر حقوق پاداش هم میگیرید، آیا این به معنای رشوه است یا اینکه شما لوس میشوید؟

قطعا این طور نیست.

بنابراین همانطورکه اگر پاداش و تشویق، به موقع، به اندازه و به دلیل مشخصی باشد، رشوه محسوب نمیشود و  پاداش کار شما محسوب میشود و درقبال تلاش و سخت کاری شما بوده است که یک پاداش مضاعفی به شما داده شده است.

و این پاداش هرچقدر هم که کم باشد، در کنار حقوق برای شما بسیار دلچسب است و شانس ادامه ی رفتار مثبت و تلاش بیشتر را در شما تقویت میکند.

در مورد تشویق کودک توجه کنید که تشویق مشخصا درمقابل یک کار باشد، به عبارتی شما باید آن کار را توصیف کنید، احساس تان و رضایتی که دارید را برای کودک بگویید.

تشویق کودک
تشویق کودک

توصیه میکنم از تشویق کلامی بیشتر استفاده کنید.

قوی ترین نوع پاداش، تشویق و تحسین زبانی است که آن را والدین کودک میتوانند به او بدهند که هزینه ای هم ندارد و به راحتی در دسترس است.

عاملی که موجب میشود تا این پاداش تبدیل به رشوه شود، اشتباهی است که والدین مرتکب آن میشوند.

این اشتباه معمولا به دوشکل صورت میگیرد:

1-مشروط پاداش دادن:

هنگامی که والدین به کودک میگویند: “اگر مشق هات رو بنویسی برات اسباب بازی میخرم”، “اگر به حرفم گوش کنی برات شکلات میخرم” و مواردی از این قبیل پاداش های مشروط محسوب میشوند و به مفهوم رشوه است و دیگر پاداش به شمار نمیاید.

2- به موقع پاداش ندادن به کودک:

برخی از والدین، قبل از انجام کار یا خیلی بعد از انجام یک رفتار مناسب، کودک را تشویق میکنند.

بنابراین تشویق باید بلافاصله پس از رفتار خوب کودک، صورت بگیرد و در اکثر موارد کلامی و به جا باشد.

به عبارتی سعی کنید تشویق، در حضور دیگران انجام شود، یعنی تصور نکنید که این تعریف بیجا از کودک است، بلکه در حضور دیگران بیشتر تلاش کنید که همان تشویق کلامی را داشته باشیدو این تشویق باید به اندازه باشد تا تبدیل به رشوه نشود.

این تشویق باید متناسب با آن رفتار کودک یا خیلی بیشتر از آن رفتار باشد.

به عنوان مثال در زمان از پوشک گرفتن کودک، اینکه هر روز و هربار دستشویی رفتن برای کودک همراه با یک جایزه خیلی بزرگ باشد، این میتواند به عنوان یک رشوه برای کودک به محسوب میشود و دیگر تشویق نخواهد بود.

بنابراین میزان این تشویق بسیار موثر است.

در نهایت اینکه تشویق اگر به جا و به موقع صورت گیرد، تشویق است و اگر از این شرایط خارج شود، میتواند تبدیل به رشوه شود که آسیب رسان خواهد بود.

درپایان این نکته را یادآور شوم که بهترین نوع تشویق، تشویق کلامی است.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

راز اثرگذاری تشویق کلامی در کودکان|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649