اهمیت رفتار جرأت مندانه + عکس | دکتر الهام حبیبی

اهمیت رفتار جرأت مندانه
اهمیت رفتار جرأت مندانه

همه ی والدین به دنبال داشتن کودکانی شجاع و قدرتمند هستند، اما برای رسیدن به این خواسته در ابتدا باید با مفهوم جرأت مندی آشنا شوید.

جرأت مندی چیست:

جرأت مندی، توانایی ابراز صادقانه نظرات، احساسات، افکار و نگرش ها، بدون احساس اضطراب، استرس و براساس هنجارهای اجتماعی که در هر جامعه ای وجود دارد، است.

بنابراین خیلی مهم است که در ابتدا، نظرات و احساسات خود را بشناسید و بتوانید این احساسات را به شکل صحیح بیان کنید.

اهمیت رفتار جرأت مندانه:

اگر رفتار جرأت مندانه در دوران کودکی، به کودک آموخته نشود، میتواند پیش زمینه ی مشکلات زیر باشد:

1-استرس و افسردگی:

عصبانیت و نارضایتی از خود، احساس نا امیدی و درماندگی و عدم کنترل در زندگی، سبب میشود که در مسیر استرس و افسردگی پیش بروید.

2-خشم:

ابراز نکردن وجود و هرآنچه که در درون انسان است، منجر به تراکم و انباشته شدن ناراحتی و بروز خشم میشود.

3-اضطراب:

تعارض میان وضع موجود و وضع مطلوب، به دلیل ابراز نکردن میتواند زمینه ساز اضطراب در فرد باشد.

4-ضعف در ارتباط:

هنگامی که یک انسان از دوران کودکی توانایی ابراز وجود، شجاعت و جرأت مندی را یاد نگرفته باشد، بنابراین نمیتواند خود را به موقع ابراز کند و ارتباط درستی چه در زمینه عاطفی و چه در زمینه اجتماعی برقرار کند، هم چنین نمیتواند حق خود را از دیگران بگیرد.

5-مسائل جسمی:

مسائل جسمی میتواند ناشی از خشم، افسردگی، اضطراب و استرس باشد.

بنابراین اگر زمینه ی این مسائل برطرف شود و کودک جرأت مند بزرگ شود، قطعا میتوان از مسائل جسمی ناشی از مسائل روانی نیز پیشگیری کرد.

6-تربیت نابجای فرزندان:

هنگامی که کودک با سطح پایینی از شجاعت و جرأت مندی پرورش میابد، چگونه میتواند یک پدر یا مادر کارآمد باشد؟

رفتار جرات مندانه
رفتار جرات مندانه

مهم ترین رفتارهای جرأت مندانه در سه گروه دسته بندی میشوند:

1-احساس های مثبت و منفی:

اینکه انسان بتواند احساس خود را حتی اگر منفی باشد، بیان کند. اگر از کسی ناراحت است، این ناراحتی را به راحتی بگوید، بتواند با دیگران، گفتگویی با حال خوب و شاد داشته باشد.

بتواند از دیگران در مقابل تعریف های آنها، تشکر و قدردانی کند و تماس چشمی مناسب برقرار کند.

2-نپذیرفتن و رویارویی در مقابل خواسته های نابجای دیگران:

فردی که به اندازه ی کافی جرأت مند باشد، میتواند با دیگران به جا و به موقع مخالفت کند، میتواند با رفتار صحیح مخالفت خود را ابراز کند و به بیان دیگر “نه بگوید”، بنابراین جرأت مندی ریشه ی “نه گفتن” است.

3-ابراز عقاید و باورهای شخصی:

اینکه فرد بتواند عقاید و باورهای خود را بدون توجه به اینکه آیا درست بوده یا خیر، آیا دیگران او را میپذیرند یا خیر، بتواند تمام این موارد را جرأت مندانه بیان کند و به راحتی درمورد خود و درمورد نظراتی که دارد، صحبت کند، حتی اگر مطمئن نیست که دیگران با او موافق هستند یا مخالف.

یکی از دلایلی که جرأت مندی در حد مناسبی در کودکان تشکیل نمیشود، ترس های مختلفی است که بهای خشنود کُن بودن است.

منظور از خشنود کُن بودن يعني باورهاي نادرستي كه موجب تربيت افراد در غالب خشنود کُن ميشود.

در ادامه ی مقاله ی اهمیت رفتار جرأت مندانه، متوجه خواهید شد که اين باورها چيست كه به همه ی انسان ها القا شده است و اگر روی خودتان کار نکنید و عزت نفس خودتان را بالا نبريد، به طور ناخودآگاه تمام این مشکلات را به فرزندان خود، منتقل ميكنيد.

اين باورهاي نادرست شامل:

1-ديگران به خاطر كارهايي كه براي آنها انجام ميدهید، يا تاييد گرفتن از آنها، شما را دوست دارند. پس نبايد كاري بكنيد كه دیگران از شما آزرده و ناراحت شوند!

به جای این عبارات این را در ذهن خودتان بنشانید که ديگران شما را فقط و فقط به خاطر خودتان دوست دارند و اين اتفاق زمانی مي افتد كه شما خودتان را دوست داشته باشید، احساس ارزشمند بودن داشته باشید و عزت نفس بالايي داشته باشید.

بنابراین به دلیل اين كه دوست داشتن ديگران را به تاييد آنها وابسته ميكنيد، در ذهن خود، به ناچار كارهايي را كه موجب ناراحتی آنها میشود، به هیچ وجه انجام نمیدهید و جرأت مخالفت در برابر آنها را نیز ندارید.

2-آموزش ديده اید كه خود را مسئول رضايت و احساس راحتي ديگران بدانيد و اگر به آنها نه بگویید، موجب ناراحتی و رنجش آنها میشوید و با اين كار احساس گناه و عذاب وجدان و احساس تقصير ميكنيد.

درحالي كه شما مسئول احساس رضايت و راحتي ديگران به صورت صد در صد نيستيد.

درست است که همه ی افراد باید همدلي و همدردي را ياد بگيرند، اما همدلي و همدردي صحیح و به جا، کاملا با این موضوع كه احساس رضايت و راحتي ديگران را به صورت صد در صد تامين كنيد، متفاوت است. هركسي مسئول احساس رضايت خود است و رضايت يك احساس است و تمام افراد باید این را بدانند.

اما بعضی افراد این مسائل را نمیدانند و به دلیل اینکه شما به آنها یاد داده اید که همه ی مسئولیت احساس رضایت آنها را برعهده بگیرید، در این صورت است که جرأت مندی شما کمتر میشود زیرا احساس عدم رضایت دیگران، به شما احساس گناه میدهد.

درمورد کودکان نیز این موارد بسیار اتفاق می افتد.

شما تصور میکنید که مسئول احساس رضایت صد در صدی فرزندان خود هستید.

گاهی اوقات در مسیر تربیت کودکان، لازم است که آنها احساس های نارضایتی کوچکی را نیز تجربه کنند تا بتوانند در آینده این احساس را درونی کنند و با مسائل زندگی بهتر کنار بیایند.

3-نه گفتن به دیگران خودخواهی است و بله گفتن به دیگران از خودگذشتگی، ایثار و فداکاری است!

این آموزشی است که از کودکی در ذهن شما گذاشته شده است و باعث میشود که خودتان را مجبور کنید که به هر نحوی شده آن کار را انجام دهید زیرا اگر این کار را انجام ندهید، دچار عذاب وجدان میشوید.

4-با تایید دیگران احساس مفید بودن و به درد بخور بودن بکنید و هنگامی که به آنها نه بگویید، آنها شما را به حساب نخواهند آورد.

بنابراین با توجه به مواردی که گفته شد، شما هنگامی میتوانید جرأت مندی را در کودکان پرورش دهید که ابتدا به جرأت مندی و درون خودتان نگاه کنید.

ریشه های جرأت مندی یا عدم جرأت مندی را یا عدم کفایت جرأت مندی را در خودتان پیدا کنید و آنها را ترمیم و تعمیر کنید و سپس جرأت مندی را به فرزندان خود، یاد بدهید.

اگر این کار را نکنید، شما نمیتوانید بدون اینکه چیزی را در درون خود داشته باشید به کودکان تان بیاموزید.

بنابراین به دنبال راهکارهای سطحی نباشید که فقط بخواهید کاری را انجام دهید که مشکل کودک شما حل شود، بلکه همیشه باید از خودتان شروع کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مهارت نه گفتن و خشنود کُن بودن|دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649