بهترین نوع تشویق کودکان کدام است؟ + عکس | دکتر الهام حبیبی

بهترین نوع تشویق کودکان کدام است؟
بهترین نوع تشویق کودکان کدام است؟

در این مقاله خواهید فهمید که بهترین نوع تشویق کودکان کدام است؟

تحسین و تشویق در کودکان همواره میتواند موجب تقویت رفتارهای مثبت و پیشگیری از رفتارهای منفی  در آنها شود.

انواع تحسین شامل تحسین رفتاری، تحسین مادی، جایزه و تحسین کلامی است.

بهترین نوع تشویق و تحسین، تشویق کلامی است.

تحسین زبانی به چه معنا است؟

تحسین زبانی به این مفهوم است که هر آنچه که میخواهید با آن کودک را مورد تشویق قرار دهید به زبان بیاورید، زیرا برای تحسین زبانی نمیتوان ارزش گذاشت و این تشویق برای کودک با معنا تر از گرفتن یک اسباب بازی یا رفتن به یک مغازه اسباب بازی فروشی است.

البته انواع پاداش ها اگر به اندازه، به جا و به موقع استفاده شود، هرکدام تاثیر به سزایی خواهند داشت، اما در میان این پاداش ها، جایزه و پاداش مادی اگر به درستی انجام نگیرد، به سرعت میتواند نقش مخربی ایفا کند.

همه ی انسان ها در هر سنی که باشند، اگر جملاتی مانند: “به تو افتخار میکنم” و یا “من از اینکه تو برای این کار وقت گذاشتی و سخت تلاش کردی خیلی خوشحالم” را بشنوند، این جملات تاییدی بسیار پر قدرت و اثر گذار برای آنها خواهد بود و  این جملات احساس خوبی در وجودشان ایجاد میکند تا مجدد این رفتار را تکرار کنند و حتی انگیزه ای برای رفتارهای بهتر در وجودشان ایجاد میکند.

تحسین کلامی همواره معنا و مفهوم دارد، در همین لحظه اگر کسی شما را تایید کند و بگوید که “در همین لحظه به شما افتخار میکنم که دارید این مقاله را میخوانید”، قطعا احساس خوبی پیدا میکنید.

چگونه با زبان، کودک خود را تحسین کنید؟

تا اینجا متوجه شدید که تحسین زبانی بهترین نوع پاداش و تحسین است.

تحسین کودکان
تحسین کودکان

6 نکته را در زمان تحسین زبانی باید در نظر بگیرید:

1-صداقت و صمیمیت:

ابتدا باید به مطلبی که میخواهید به کودک بگویید، باور داشته باشید، اینکه کلامی را بدون باور قلبی و صرفا برای تشویق کودک به زبان بیاورید، تاثیری نخواهد داشت.

بنابراین ابتدا به این نکته مثبت، خوب توجه کنید، آن را باور کنید و با استفاده از قدرت کلام و با صمیمیت و صداقت خود و به زبان ساده تر این کلمه تحسین آمیز را از “ته دل بگویید” تا موثر باشد و در کنار این صداقت و صمیمت این تحسین اگر در مورد یک موضوع خاص باشد، قدرت بیشتری خواهد داشت.

به عنوان مثال به کودک بگویید: “از این که با لحن خوب حرف زدی خیلی خوشحالم”.

اینکه تنها به او بگویید: “امروز رفتارت خیلی خوب بود”، خوب بودن یک مفهوم کلی دارد، اما لازم است تا  آن نکته مثبت را دقیقا به زبان بیاورید.

2-تحسین کلامی را به اندازه انجام دهید:

به عنوان مثال هنگامی که کودک در فروشگاه همراه با شما صبوری میکند و شما با آرامش میتوانید خرید کنید، حتما این کار خوب کودک را به زبان بیاورید و به صورت کلامی بیان کنید که: “از این که تو فروشگاه صبوری کردی و آرام بودی خیلی خوش حالم”.

اما قرار نیست این جمله را به قدری تکرار کنید که اثر آن کم شود و به صورت پی در پی، جملات مشابه به کار ببرید.

در کنار صمیمیت و صداقت که گفته شد، به اثر مثبت کلام خود اعتماد داشته باشید که با یک یا نهایتا دوجمله کفایت میکند و کودک را عادت ندهید که به خاطر هرکاری خیلی زیاد باید تشویق شود، افراط در هرکاری خیلی موثر نخواهد بود.

3-تفاوت و تضاد را نشان دهید:

مهم است که کودک بداند که چه کار متفاوتی را انجام داده است که از نظر شما مفید بوده است و باید تشویق شود.

بگذارید با یک مثال این مطلب را بیشتر توضیح دهم:

هنگامی که کودک کتاب های خود را مرتب میکند، به جای اینکه به او بگویید: “آفرین اتاقت رو مرتب کردی”، به او دقیقا بگویید که: “از این که کتاب هات رو بدون اینکه من بگم مرتب کردی، مچکرم خیلی خوب شد، چون منم تونستم تو این مدت آشپزخونه رو مرتب کنم”س.

در واقع دقیقا به کودک بگویید که مرتب کردن جزئیاتی دارد که این جزئیات برای شما مهم است.

اما با توجه به قانون قبلی زیاد تکرار نکنید این تشویق را، برای موضوعات متعدد تشویق را در حجم متناسب استفاده کنید، اما نه در حجم زیاد.

4-هرچه زودتر بهتر:

بهتر است که هرچه زودتر بعد از انجام کار خوب کودک، او را تحسین کنید، یعنی اینکه هرچقدر تاخیر و فاصله بیشتر باشد، انگیزه برای ادامه رفتار مطلوب کمتر میشود.

در حین انجام کار میتوانید گاهگاهی روی تلاش کودک تاکید کنید.

به عنوان مثال اینکه به کودک بگویید: “دارم میبینم که خیلی خوب داری تلاش میکنی آفرین”، با وجود اینکه در نهایت میتوانید به نتیجه اشاره کنید، اما همواره باید تشویق را روی تلاش کودک متمرکز کنید که انگیزه تلاش بیشتر را در کودک تقویت کنید.

5-تکراری نباشید:

درواقع برای تحسین کردن های کودک از جمله های یکسان پرهیز کنید و متفاوت و تعجب برانگیز باشید.

همیشه از یک کلمه یا یک عبارت استفاده نکنید، خلاقیت به خرج دهید و تحسین متناسب انتخاب کنید و اینکه برای نمونه هنگامی که به کودک میگویید کار بزرگی انجام دادی، این میتواند یک تایید خوب برای او باشد، اما اگر هربار برای هرکاری و برای هر تشویقی به او بگویید: “کار بزرگی انجام دادی آفرین” دیگه این کار برای او بزرگ نیست، زیرا این جمله را بارها و بارها شنیده است.

عبارتی مثل “تو بی نظیری” اگر برای هرکاری به کار برود بی اثر میشود، اما برای یک سری کارهای خاص قطعا این جمله اثرگذار است.

6-توقف نکنید:

بسیاری از والدین نگران هستند که اگر کودک را زیاد تحسین کنند، کودک نسبت به تشویق بی تفاوت و پرتوقع میشود.

با وجود اینکه باید اندازه را نگهدارید، اما هنگامی که از صمیم قلب صحبت شود و افراط نشود، بنابراین برای حرکت های مثبت قطعا تشویق به موقع، به جا و به اندازه میتواند اثربخش باشد.

بنابراین نیازی نیست که تشویق را قطع کنید.

در نهایت با در نظر گرفتن موارد گفته شده، باید توجه کنید که تشویق و تحسین به صورت کلامی به شکل صحیح انجام شود و در موقعیت های مناسب از سایر تشویق ها حتی یک بستنی یا یک شکلات و اسباب بازی میتواند به عنوان یک تشویق باشد.

یادتان باشد که تشویق رفتاری، نگاه محبت آمیز، لبخند، در آغوش گرفتن و بوسیدن همچنان اثرات مثبت خود را برای کودکان همواره حفظ میکند.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

چه زمانی تشویق تبدیل به رشوه میشود؟ + عکس | دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649