مادر راز دار + عکس | دکتر الهام حبیبی

مادر راز دار
مادر راز دار

چرا لازم است تا یک مادر راز دار برای کودک خود باشید؟ در این مقاله به این پرسش شما پاسخ خواهم داد.

کودکان موجودات بسیار دوست داشتنی هستند، رفتارها و کارهای آنها بسیار شیرین و دلنشین است و این دوست داشتنی بودن کودکان سبب میشود که در بسیاری از مواقع والدین کودک از شیرین زبانی ها و کارهای کودک با دیگران صحبت کنند و یا به پرسش هایی که دیگران از روی علاقه درمورد کودک میپرسند، پاسخ دهند.

بگذارید یک مثال برایتان بزنم:

هنگامی که مادری با کودک خود، درحال کار کردن است یا در لحظات دیگر زندگی، اتفاقات شیرین و تلخی رخ میدهد که بعضی از این اتفاقات ممکن است خنده دار باشد یا شاید هم ناراحت کننده باشد.

در این شرایط هنگامی که، مادر کودک با اطرافیان، دوست، خواهر یا هر فرد دیگری، گفتگو میکند و به عنوان مثال میگوید که: “امروز زد لیوان آب و ریخت، من تمیز کردم”.

گاهی نیز به دلیل خستگی که مادر دارد، شروع به توضیح درمورد رفتارهای نادرست کودک و بیان خستگی های خود میکند.

این گفته ها از نظر والدین و اطرافیان، فقط یک تعریف و توصیف است و گذرا است، اما این گفته ها از نظر کودک میتواند رازهای زندگی او باشد.

اتفاقاتی که برای کودک پیش آمده است، در حیطه ی خود کودک است، حتی اگر خطا یا اشتباهی مرتکب شده باشد، مربوط به خود کودک و مادر اوست.

آیا نیازی به بیان تمام اشتباهات کودک و گفتگو درمورد این اشتباهات با اطرافیان وجود دارد؟

آیا نیازی به نظرات متعدد اطرافیان، راهنمایی، پیشنهاد، نصیحت و حتی سرزنش و تمسخر کودک از سمت  دیگران وجود دارد؟

رازداری کودکان
رازداری کودکان

این رفتار شما چه عواقبی خواهد داشت؟

هنگامی که شما تمام اتفاقات روزمره کودک و به خصوص اتفاق هایی که میتواند برای کودک یک اشتباه باشد را بیان میکنید، در واقع به نوعی تضعیف کودک محسوب میشود و هم چنین موجب تخریب عزت نفس او نیز میشود. بنابران کودک علاقه ای به اینکه دیگران زندگی و اشتباهات او را بدانند، نخواهد داشت.

شاید در زمانی که کودک کم سن(4-2ساله) است، اعتراضی به شما نکند یا نتواند حق خود را بگیرد و بگوید: “مامان اینجا حریم خونه منه، اینجا حریم زندگی منه و من تو این خونه ممکن مثل همه اشتباه کنم”.

شاید کودک نتواند فریاد بزند و این اعتراضات را به زبان بیاورد، پس شروع به لجبازی، مقاومت و مخالفت با شما در کارهای دیگر از جمله غذا خوردن، نامرتب کردن خانه، بی ادبانه صحبت کردن و… میکند.

درواقع از این طریق اعتراض خود را به گوش شما میرساند.

البته ممکن است کار دیگری هم بکند:

هنگامی که کودک از شما یاد میگیرد که هر چیزی که در خانه اتفاق افتاد را برای دیگران تعریف کند، این امر سبب میشود، حتی چیزهایی را که شما نمیخواهید دیگران بدانند هم، کودک به اطرافیان بگوید و شما نمیتوانید اعتراضی داشته باشید.

بنابراین یادتان باشد که کودکان در هر سنی که باشند، مانند سایر افراد حریم دارند و حریم آنها بسیار محترم است و باید حفظ شود.

باید به کودکان حرمت بگذارید و گمان نکنید به دلیل اینکه کودک هستند، شما میتوانید هر آنچه که میخواهید را از زندگی کودکان برای دیگران بیان کنید، این کار کاملا اشتباه است.

شما برای کودک، یک الگو هستید که نشان دهید خانواده و خانه ی شما حریمی دارد.

کودک هنگامی که ببیند شما هر اتفاقی که برای او رخ میدهد را برای دیگران بازگو میکنید، بنابراین او هم خود را مجاز میداند، همه ی موارد را به دیگران بگوید.

از طرف دیگر هنگامی که از کودک پیش دیگران بدگویی میکنید، به دیگران مجوز ورود به حریم کودک، نصیحت های متعدد، تخریب، سرزنش و یا راهنمایی کودک را میدهید.

چقدر خوب است اگر رازدار فرزندان خود باشید و بدانید که کارهای کوچک آنها و حتی اشتباهات آنها، در حریم خانه باید حفظ شود و نیازی نیست که اطرافیان در جریان تمام جزئیات زندگی کودک باشند.

از طرفی بسیار خوب است اگر کارهای خوب کودک را، کارهایی که به چشم شما رفتارهای درستی است و قصد تقویت آنها را دارید برای دیگران تعریف کنید، تا علاوه بر حفظ حرمت کودک، او کارهای خوب خود را از زبان دیگران بشنود و هنگامی که متوجه شود، کارهای خوب او توجه شما را به خود جلب کرده است، این مفهوم را برای کودک دارد که از شما تایید گرفته است و این امر میتواند به عزت نفس کودک کمک کند.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

تکرار حرف، سرزنش و غر زدن ممنوع! + عکس | دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649