کلید ارتباط با کودکان(قسمت دوم) | دکتر الهام حبیبی

کلید ارتباط با کودکان(قسمت دوم)
کلید ارتباط با کودکان(قسمت دوم)

چگونه میتوان خوب گوش کرد؟ چگونه میتوان این مهارت را کسب کرد؟

یکی از مهم ترین بخش های گفتگو موثر، گوش کردن است و به عبارتی بخش اصلی برقراری یک ارتباط محسوب میشود، هم چنین به عنوان یک مهارت اصلی برای هر انسانی شناخته میشود.

بنابراین به منظور اینکه بتوانید مهارت خوب گوش کردن را کسب کنید، باید به هفت نکته ای که در ادامه مقاله به آن اشاره میکنم، توجه داشته باشید:

1-برقراری ارتباط چشمی:

هنگامی که صحبت از گوش کردن میشود، چشم ها بیشتر از گوش ها، اهمیت میابند.

چشم ها پر قدرت ترین کلید برای کودکان هستند و نگاه کردن مستقیم به چشم های کودکی که در حال صحبت کردن است، بیانگر علاقه مندی شما به خود کودک و به گفته های او است، هم چنین نشان میدهد که شما به خوبی به گفته های کودک توجه دارید و روی گفته های او به خوبی تمرکز کرده اید.

2-حذف عوامل حواس پرتی:

هنگامی که کودک درحال بیان آرزویی است و قصد دارد با شما صحبت کند، با دقت کامل به او توجه کنید، هرکاری که دارید را کنار بگذارید و به صورت کودک نگاه کنید، به خوبی روی او متمرکز شوید و صداها و کارهای اضافی و هرچیزی که اطراف شما میتواند موجب پرت شدن حواس شما شود را کنار بگذارید و فقط تصور کنید که الان مهم ترین فرد زندگی شما دارد از آرزوی خود برای شما میگوید و شما میخواهید فقط آن را بشنوید.

3-با دهان بسته گوش کنید:

با وجود اینکه ممکن است بسیار وسوسه شوید و بخواهید میان صحبت های کودک وارد شوید و یا از هوش پدری یا مادری خودتان استفاده کنید و کودک را نصیحت کنید، قضاوت کنید و یا به او پیشنهاد دهید، اما بهتر است که حرف های کودک را قطع نکنید، کمتر میان صحبت های او وارد شوید و میتوانید با یک لبخند یا با یک نوازش او را تشویق کنید، اما به هیچ عنوان صحبت کودک را قطع نکنید. قطع کردن صحبت های کودک موجب میشود که ریشه ی افکار او قطع شود و در بسیاری از مواقع دچار نا امیدی شود.

4-به کودک اجازه دهید تا بفهمد که شنیده میشود:

پس از پایان صحبت های کودک، با تکرار صحبت هایی که کرده به صورت یک جمله یا یک عبارت به کودک نشان دهید که به صحبت های او گوش کردید و مشتاق شنیدن حرف های او بودید.

قطعا این کار، کار آسونی نیست، زیرا بعضی از کودکان در سنین خردسالی به شدت صحبت کردن را دوست دارند، با وجود اینکه اوج حرف زدن را شما مدیریت میکنید، اما کودک باید بداند که همزمان شنیده میشود و مورد توجه شما است.

5-انتقاد نکنید:

یکی از دلایل مهمی که موجب قطع ارتباط با کودک میشود و موجب میشود کودک وارد فضای دیگری مثل لجبازی و پرخاشگری میشود، انتقادی است که به دنبال حرف زدن کودکان با والدین ایجاد میشود، زیرا والدین بلافاصله به دلیل آگاهی که دارند، وارد قضاوت میشوند و این قضاوت منجر میشود که از کودک انتقاد کنند و اشتباه کودک را به او بگویند و این امر موجب قطع این ارتباط میشود.

در ادامه مقاله ی کلید ارتباط با کودکان(قسمت دوم) به دو نکته ی دیگر برای کسب مهارت گوش کردن اشاره میکنم:

مهارت گوش دادن
مهارت گوش دادن

6-مکث قبل از پاسخ دادن:

به جای اینکه میان حرف کودک وارد شوید، سه تا پنج ثانیه مکث کنید و اجازه دهید سکوت برقرار شود و فقط آرام باشید بدون اینکه حرفی بزنید، چند لحظه فقط به کودک نگاه کنید و فقط به او لبخند بزنید.

سپس شما شروع کنید به صحبت کردن، اما اگر کودک به شما فرصت صحبت کردن نداد، بنابراین به کودک بگویید که: “من میخوام حرف بزنم حرفت تموم شد؟” یا “کی میتونم من برات یه چیزی رو بگم؟”، به کودک بگویید که اکنون نوبت شما است که برای او توضیح دهید و حرف بزنید.

7-پرسش برای توضیح:

اگر میخواهید کودک باور کند که شما به حرف های او گوش میدهید و توجه دارید به گفته های او، بنابراین گاهی از او بخواهید که برای شما بیشتر توضیح دهد و از کودک بپرسید که منظور او چیست؟

یا به کودک بگویید که: “دقیقا منظورت رو نمیفهمم، میشه برام بیشتر توضیح بدی؟”، اینگونه به کودک اعلام میکنید که شما دارید به گفته های او گوش میکنید و حرف های او برای شما مهم است.

بنابراین اگر این نکات رعایت شود، قطعا ارتباط بهتری با فرزندان خود خواهید داشت و در این صورت است که رفتارهای ناخوشایند کودکان بهتر مدیریت میشود.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

کلید ارتباط با کودکان(قسمت اول) | دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649