چگونه آماده نقش پدری شوم؟ + عکس | دکتر الهام حبیبی

چگونه آماده نقش پدری شوم؟
چگونه آماده نقش پدری شوم؟

آیا شما می خواهید یک پدر باشید و در انتظار فرشته کوچک زندگی خود هستید؟ در انتظار تجربه ای هستید که کلی ندانسته پیش رو دارید؟

به دنیا آمدن بچه یک لحظه تعریف زندگی است. طبیعی است که ترکیبی از احساسات، از شادی تا اضطراب به سراغ شما می آید و میرود. با صداقت باید گفت که آمادگی برای تبدیل شدن به پدر سخت است.

با این حال، برخی از ایده ها به شما کمک میکند، دوران انتظار هیجان انگیز تولد دختر یا پسر کوچک خود را با آرامش و آگاهی بیشتری طی کنید:

1- اطلاعات خود را در مورد دوران بارداری و مراقبت از مادر و جنین بالا ببرید. بخصوص در مورد تغییرات خلقی مادر باردار حتما” مطالعه کنید تا بتوانید با حمایت درست عبور از این دوران را برای همسرتان هموارتر کنید. قطعا” ورود نوزاد تغییر بزرگی در زندگی و روابط و عواطف شما است . این تغییرات را همانطور که هست بپذیرید نه آنطور که می خواهید باشد.

2- سلامت خود را بررسی کنید. قبل از آمدن کودک شما، زمان بسیار خوبی برای تمرکز بر سلامت خود است. پس این فرصت را غنیمت بدانید و چک آپ لازم را حتما” با مشورت پزشک انجام دهید.

3- در مورد زایمان و تولد نوزاد و مراقبت از نوزاد حتما” مطالعه کنید. یقین داشته باشید که با دنیا آمدن نوزاد، با خود دفترچه راهنما به همراه ندارد و هیچ دانش و آگاهی خود به خود، به شما القا نخواهد شد. بنابراین لازم است از قبل آمادگیهای لازم را داشته باشید.

4- در مورد رشد و تکامل کودک و مهارتهای فرزندپروری اطلاعات کافی کسب کنید.

5- در مورد پدری که می خواهید باشید تصمیم بگیرید. به رابطه خودتان با پدرتان نگاه کنید و تصمیم بگیرید که قصد دارید چگونه پدری برای فرزند خو باشید. آیا الگوی نقش پدری در اطراف خود دارید؟ الگوهای پدری خود را پیدا کنید. شما این نقش را از ابتدا خلق می کنید و این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه پدری باشید.

6- با پدران در موقعیت مشابه خود ارتباط بگیرید و در گروههای اجتماعی پدران عضو شوید. از همین حالا خوب است با چالشهای سایر پدران که قبلا” تجربه هم اکنون شما را داشتند و آن را پشت سر گذاشتند آشنا شوید.

7- در کلاسهای آموزشی مخصوص پدران و مادران در دوران بارداری شرکت کنید. در این کلاسها علاوه بر آشنایی با مراحل بارداری و زایمان و مراقبتهای بعد از زایمان، میتواند در مدیریت استرس شما نیز اثرگذار باشد. در طی این کلاسها شما این فرصت را دارید که سوالات خود را بپرسید، دریابید که شریک زندگی شما چه چیزی را تجربه می کند، و در مورد رشد کودک خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

8- آگاه باشید که زندگی جنسی شما ممکن است تغییر کند. والدین شدن قطعاً می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. از اولین لحظه ای که متوجه می شوید شریک زندگی شما باردار است از هیجانات را احساس کنید. شاد در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری و اثر آن برسلامت جنین دچار شک و تردید شوید. مهم است که نسبت به همه تغییراتی که در مورد صمیمیت و رابطه جنسی با همسر خود در دوران بارداری و پس از آن خواهید داشت از طریق منابع معتبر آگاه باشید.

9- مراحل مهم را در طی دوران بارداری جشن بگیرید. اغلب پیشرفت بارداری بر روی فرد باردار متمرکز می شود، اما شما نیز بخشی از این امر هستید. با همسرتان به خرید بروید تا وسایلی را برای کودکتان انتخاب کنید. یک دفتر خاطرات در مورد احساس خود داشته باشید. همچنین در طول بارداری ازخود و همسرتان عکس های زیادی بگیرید. ثبت این تغییرات زندگی به همان اندازه برای شما مهم است!

10- پذیرای نقش و مسئولیت جدید خود باشید.

کارهای زیادی برای آماده شدن برای ورود جدید وجود دارد. مطمئناً فقط دوران بارداری، دوران انتظار به دنیا آمدن کودک نیست.

به همه جوانب دوران بارداری و دوران حضور نوزاد فکر کنید و تحقیق کنید.

آمادگی پدر شدن
آمادگی پدر شدن

چند پیشنهاد:

 • نحوه نصب و استفاده از صندلی ماشین را بیاموزید.
 • در مورد مراقبت از نوزاد در بیمارستان در صورت نیاز از قبل بارداری تحقیق کنید و در مورد بیمه های تکمیلی نوزاد، هزینه های فتوتراپی، بستری در آی سی یو نوزادان اطلاعات کسب کنید.
 • خانه را برای آمدن نوزاد آماده کند. حتی می توانید به رنگ دیوارها هم از قبل فکر کنید. در کنار آن به حضور فرد حامی برای بعد از زایمان فکر کنید و هماهنگی های لازم را انجام دهید.
 • با شریک زندگی خود یک کلاس در مورد زایمان و شیردهی شرکت کنید.
 • در مورد گزینه های مرخصی خود و حضور در کنار مادر بعد از زایمان بررسی کنید و کارها را تدارک ببینید.

 

11- در مورد میزبانی و پذیرایی از مهمان بعد از زایمان همراه همسرتان فکر کنید و برنامه خود را به اقوام و دوستان در نهایت احترام و عشق اعلام کنید که با توجه به، به دنیا آمدن نوزاد از چه زمانی منتظر حضور مهمانان هستید.

شما این زمان را تعیین کنید و تابع رسم و فرهنگهای قبلی نباشید. یک نوزاد جدید می تواند بهترین – و بدترین – را در افراد ایجاد کند. به یاد داشته باشید که تعیین حد و مرز احوالپرسی و دیدن نوزاد را شما تعیین می کنید. شما می توانید مهمان ها را محدود کنید و مدتی را به عنوان یک خانواده تنها بگذرانید. شما می‌توانید کسی باشید که به دیگران اجازه می‌دهید بدانند که چه کارهایی را انجام می‌دهید – و نمی‌خواهید – به عنوان یک خانواده انجام دهید.

12- در مسئولیت ها مشارکت بیشتری را به عهده بگیرید. مسئولیت هایی مانند مسئولیت های زیر را بررسی کنید و آماده شوید:

 • پوشک را عوض کنید – نه فقط در روز، بلکه در نیمه شب بیدار شوید.
 • نوزاد را حمام کنید و لباس بپوشانید.
 • برای کودک خود آواز و شعر بخوانید.
 • لالایی خاصی را برای خواندن هنگام خواب انتخاب کنید.
 • تغذیه با شیشه (یا اگر کودک منحصراً با شیر مادر تغذیه می‌شود، قبل و بعد از شیرخوردن از او مراقبت کنید).
 • کارهایی مانند شستشوی ظروف و لباسها و حتی آشپزی را انجام دهید.

13- حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید:

اگرچه همه میگویند که مراقبت و بزرگ کردن نوزاد سخت و پیچیده است. اما همچنین سرگرم کننده و هیجان انگیز و با ارزش است. کلید گذر از لحظات – هم خوب و هم بد – این است که بتوانید بخندید.

14- برای خواب همه افراد برنامه ریزی کنید:

شریک زندگی شما به خواب نیاز دارد. شما هم به خواب نیاز دارید. نوزاد شما به خواب نیاز دارد. روش های زیادی برای خوابیدن وجود دارد و ممکن است برای یافتن راه مناسب برای خانواده تان کمی آزمون و خطا لازم باشد. آنچه مهم است این است که همه بتوانید به مقدار کافی در زمانهای متفاوت بخوابید. ممکن است فردا مجبور شوید کار کنید، اما همه پدران شاغل هم همینطور هستند. برنامه ای را داشته باشید که به صورت شیفتی بخوابید، هر زمان که می توانید چرت بزنید، تقسیم کنید و قدرتمندانه پیش روید تا به کارهای روزمره و مسئولیت هایی که باید انجام شوند، بپردازید تا همه بتواند به اندازه ممکن استراحت کند. هر کاری که انجام می دهید، مطمئن شوید که همه افراد خانه فرصت خوابیدن دارند.

15- بدانید که برای فرزندتان مهم هستید:

مراحل زیادی از زندگی کوچولوی شما وجود خواهد داشت. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید ارتباط شما قطع شده یا اهمیت کمتری نسبت به مادر دارید.

بازگشت به کار یا احساس مراقبت ثانویه ممکن است دشوار باشد. اما کار کردن در خارج از خانه برای کار، شما را به یک پدر بد تبدیل نمی کند – شما برای خانواده خود خارج از منزل تلاش می کنید.

حضور شما در زندگی فرزندتان هدیه ای است که هر روز به او – و به خودتان – هدیه می کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

به زودی پدر می شوم + عکس | دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649