چرا کودکان گفتگوی تلفنی مادر با دیگران را دوست ندارند؟ | دکتر الهام حبیبی

چرا کودکان گفتگوی تلفنی مادر با دیگران را دوست ندارند؟
چرا کودکان گفتگوی تلفنی مادر با دیگران را دوست ندارند؟

کودکان گفتگوی تلفنی مادر با دیگران را اصلا” دوست ندارند و حتی در این زمانها عصبانی می شوند و بسیار بهانه گیری می کنند و این خود باعث چالشی بزرگ در روابط مادر فرزندی می شود.

کودکان همواره دوست دارند مرکز توجه مادر باشند و دیده شوند. دوست دارند به موقع و حتی بلافاصله پاسخ بگیرند، بخصوص در سنین پایین و اگر تاب آوری را یاد نگرفته باشند.

آنها به طور غریزی کاملا” متوجه می شوند که چه زمانی تمرکز شما بر روی آنها کمتر است و در حین تمرکز شما بر روی مسئله دیگر یا تمرکز بر گفتگو با فرد دیگر حتما” تلاش خواهند کرد که توجه شما را جلب کرده و خود را محور توجه شما قرار دهند.

این جلب توجه گاه با حرف زدن و سوال پرسیدن شروع می شود و اگر موفق نشوند شاید دست به کارهای خطرناک بزنند تا بتوانند توجه شما را جلب کنند.

برای کودکان جلب توجه مثبت و منفی خیلی تفاوتی ندارد و مهم این است که توجه شما را بر کار یا فرد دیگر بهم بزنند و بر خود متمرکز کنند.

کودکانی که تشنه توجه والدین باشند به خوبی می دانند درخواستهایشان را در زمان تمرکز مادر هنگام گفتگوی تلفنی مطرح کنند تا آن ارتباط را قطع کنند. از نیاز به دستشویی و تشنگی و گرسنگی گرفته تا حوصله سررفتن را مطرح می کنند.

گفتگوی تلفنی
گفتگوی تلفنی

بنابراین در زمان گفتگوی تلفنی راهکارهای زیر به مادران پیشنهاد می گردد:

1- به خاطر داشته باشید که کودک فقط میخواهد توجه شما را داشته باشد و هیچ قصد بدی از نق زدن در هنگام گفتگوی تلفنی شما ندارد. پس در این زمان برنامه ریزی داشته باشید تا ضمن حفظ توجه به کودک کار خود را به خوبی انجام دهید. او را طرد نکنید و با او دعوا نکنید. بلکه از قبل برای این زمان آماده باشید.

2- در حین گفتگوی تلفنی به کودک خود هم قبل از شروع نق و نق گاهی توجه کنید و لبخند بزنید و حتی با او چند کلمه ای حرف بزنید.

3- درصورتی که درک می کند و سن او اجازه می دهد او را مطمئن کنید که طولانی صحبت نمی کنید و گفتگوهای طولانی را به زمان خواب او موکول کنید.

4- به اطرافیان از قبل اعلام کنید که امکان گفتگوی تلفنی طولانی مدت را ندارید و بنابراین امکان گوش دادن به مشکلات یک دوست و شنیدن درد دل و دعوای دوست خود را با همسرش ندارید و شاید باید با احترام این موضوع را با همه درمیان بگذارید که فقط چند دقیقه میتوانید با تلفن صحبت کنید و گفتگوی مفصل را به زمان دیگری موکول کنید.

در ادامه مقاله “چرا کودکان گفتگوی تلفنی مادر با دیگران را دوست ندارند؟”، به چند راهکار دیگر اشاره میکنم:

5- وقتی در میان صحبت شما می دود به فردی که با او صحبت می کنید بگویید: “ببخشید”. با این کار به کودک این پیام را منتقل می کنید که او برایتان مهم است و سپس جواب کودک را بدهید و به او بگویید که خیلی زود گفتگوی شما تمام می شود و حتما” به قول خود عمل کنید و از او بخواهید تا پایان گفتگو صبوری کند. البته اگر کودک در خطر است بلافاصله و بدون درنگ تلفن را رها کنید.

اما یادتان باشد فریاد کشیدن، تهدید به تنبیه کردن، اضطراب کودک را بیشتر می کند و کمتر همکاری خواهد کرد.

6- مثل همیشه ، پیشگیری بهترین راهکار است. از قبل برای سرگرمی کودک در طی تماس تلفنی خود فکر کنید و برنامه سرگرمی داشته باشید البته این سرگرمی را با گوشی موبایل برنامه ریزی نکنید و اگر تلویزیون را انتخاب می کنید حواستان به زمان باشد که طولانی نشود.

7- کودکان کم سن را در هنگام گفتگوی تلفنی در آغوش بگیرید و نوازش کنید و همزمان با صحبت کردن با حالت لبخند به چشمان کودک نگاه کنید .

8- نکته مهم دیگر اینکه در طی گفتگوی تلفنی حواستان باشد از کودک بدگویی نکنید و اشتباهاتش را برای دیگران بازگو نکنید. این رفتار شما علاوه براینکه اعتماد او را سلب می کند باعث ناراحتی و عصبانیت او نیز می شود و رفتارهای پرخاشگرانه را نیز به دنبال خود خواهد آورد.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

مادر راز دار + عکس | دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649