نگاهی به علل گریه کودک شیرخوار + عکس | دکتر الهام حبیبی

نگاهی به علل گریه کودک شیرخوار
نگاهی به علل گریه کودک شیرخوار

همه ما دوست داریم همیشه بخندیم و شاد باشیم. در مورد کودکان نیز همینطور است و آرزو می کنیم کودک همیشه بخندد و لبخند بزند. اما واقعیت شاید چیز دیگری باشد، در واقع کودکان در اوایل زندگی بیشتر گریه می کنند تا بخندند.

آنها معمولاً روزانه و بخصوص در چند ماه اول زندگی خود گریه می کنند. به عنوان یک نوزاد تازه متولد شده، گریه راهی برای برقراری ارتباط او با شما در مورد نیازهای اساسی اش است. نوزاد تازه متولد شده هر نیاز خود و هر ارتباط خود را با گریه مطرح می کند.

در ابتدا شاید هیچ مفهومی از گریه کودک نداشته باشیم اما به مرور زمان والدین در طی بزرگ شدن کودک معنای گریه او را خواهند فهمید. دانستن دلیل گریه کودک در حدود 0-3 ماهگی بسیار دشوار است. پس چرا نوزاد تازه متولد شده شما گریه می کند و چگونه می توانید به رفع آن کمک کنید؟

بیایید با هم بررسی کنیم که چرا کودک گریه می کند؟

گریه کودک
گریه کودک

5 دلیل گریه کودکان شیرخوار که کمتر از یکسال سن دارند می تواندد یکی از موارد زیر باشد:

1- گرسنگی یا خوردن بیش از حد شیر یا غذا:

گرسنگی یکی از رایج ترین دلایل گریه کودک است. برای اینکه بدانید کودک گرسنه است، به دنبال نشانه های گرسنگی باشید ، مانند:

  • قرار دادن دست به دهان
  • چرخاندن سر به سمت پستان یا بطری
  • دستان مشت و گره کرده
  • لب زدن
  • باز کردن دهان

 

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است گرسنه باشد، وقت آن است که به او غذا دهید! نوزادان تازه متولد شده به طور معمول هر 1-3 ساعت (8-12 بار در روز) شیر می خورند با بزرگ شدن کودک ، آنها معمولاً می توانند بین شیردهی طولانی تر شوند.

گاهی اوقات هم، بچه ها گریه می کنند زیرا بیش از حد نیاز و گنجایش معده خود شیر یا غذا خورده اند. شیر زیاد باعث نفخ شکم می شود که می تواند به طور موقت برای کودک ناخوشایند باشد.

به دنبال علائم سیری باشید و تغذیه کودک را متوقف کنید:

  • بستن دهان
  • دوری از پستان یا بطری
  • شل شدن دستها
  • شروع علائم خواب آلودگی

به خاطر داشته باشید که پس از پایان تغذیه، کودک آروغ بزنید تا به هضم و گاز کمک کند.

2-  خستگی:

دلیل بسیار مهم دیگر گریه کودک، خستگی کودک است. کودکان کم سن ذخیره انرژی محدودی دارند و خیلی سریع می تونند از نظر بدنی دچار خستگی شوند. نوزادان تازه متولد شده هر روز به 17 ساعت خواب نیاز دارند، این بدان معناست که آنها خیلی مرتب خسته می شوند.

این به این دلیل است که اگرچه ممکن است به تنهایی نتوانند کارهای زیادی انجام دهند، اما مغز و بدن آنها به سرعت در حال رشد است. اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است خسته باشد، پس به او کمک کنید تا به خواب رود. مراقب سطح انرژی کودکان باشیم و قبل از افت انرژی و تخلیه انرژی شرایط خواب کودک را فراهم کنیم.

3- پوشک کثیف:

احساس پوشک کامل روی پوست آنها ممکن است تحریک کننده و ناراحت کننده باشد و منجر به گریه شود. هرچند واکنش و عکس العمل کودکان به پوشک خیس یا کثیف متفاوت است. اما مهم این است که چه از لحاظ رعایت بهداشت و چه از نظر راحتی کودک به  محض کثیف یا خیس شدن پوشک را عوض کنید. به طور معمول ، نوزادان هر 2-3 ساعت یک بار نیاز به پوشک خود دارند.

روی پوشک بچه های کوچکتر، ممکن است یک نوار نشانگر در قسمت جلویی وجود داشته باشد که هنگام ادرار کودک، آبی می شود. این می تواند به مراقبان کمک کند تا بدانند چه زمانی باید پوشک کودک را عوض کرد.

4- دمای بدن:

اگر کودک بیش از حد گرم یا سرد شده باشد، ممکن است ناراحت کننده باشد و سعی می کند از طریق گریه با او ارتباط برقرار کند. اگر در پتوی ضخیمی پیچیده شوند یا با کاپشن و پتوی بیرون در صندلی ماشین گذاشته شوند می تواند گریه سردهد که در دمای بالاتر از حد تحملش به سر می برد.

کودک باید پوشش مناسب  در صندلی ماشین داشته باشد که متفاوت از کاپشن زمستانی معمولی است و باعث گرم شدن بیش از حد آنها نشود. می توانید ژاکت کودک را نیز برداشته و پس از نشستن روی صندلی ماشین، آن را روی آن قرار دهید. اکثر والدین با همان لباس یا کاپشن بیرون کودک را روی صندلی قرار می دهند که علاوه بر گرمای بیش از حد در داخل ماشین، کودک با آن کاپشن نمی تواند تحرک کافی داشته باشد و طبیعتا” عصبانی می شود.

اطمینان حاصل کنید که کودک در یک محیط با دمای مناسب قرار دارد  و روی بدن او پوشش مناسبی دارد. در فصل گرما هم کودک بیش از بزرگترها به دمای مناسب نیاز داشته و تحمل گرمای فضای باز را نخواهد داشت.

اکثر مواقع کودکان از گرمای بیش از حد محیط نراحت شده و اعتراض خود را به شکل گریه بیان می کنند .

5-  درد:

کودکان کم سن گاهی اوقات دچار عفونت یا تحریک می شوند که باعث ناراحتی می شود و چون توانایی بیان کلمات و ابراز درد را ندارند، بنابراین منجر به گریه می شود. شرایطی مانند گوش درد، دندان درآوردن یا بثورات پوشک می تواند باعث درد شود. بسیاری از این شرایط توسط یک پزشک متخصص قابل تشخیص و درمان هستند.

6- تحریک بیش از حد:

محرکات محیطی بیش از حد مانند نور و محرکات بینایی و شنوایی زیاد که به آنها عادت نکرده است یا زمان زیادی که با یک تجربه حسی جدید صرف شده است، می تواند طاقت فرسا باشد و منجر به کج خلقی و گریه کودک شود.

7- تمایل به دریافت توجه:

کودک ممکن است گریه کند اگر می خواهد بغل شود یا بازی کند، یا توجه و  انرژی کافی را بین دوره های خواب مصرف نکرده باشد.

8- ترس:

اگر کودک کم سن نتواند شما را ببیند در او احساس ترس و اضطراب شکل می گیرد و شروع به گریه می کند. البته ترس از سایر موارد مثل صدای بلند یا تغییر وضعیت ناگهانی نیز می تواند منجر به گریه کودک شود.

طبیعی و متداول است که والدین و بخصوص مادر از  گریه کودک احساس استرس و ناامیدی می کنند، خصوصاً اگر کودک مرتباً یا برای مدت طولانی  گریه کند. مهم است که به یاد داشته باشید وقتی کودک اینگونه گریه می کند، از شما ناراحت نیست. او فقط زمان سختی را برای ابراز وجود و درک احساس خود و رفع نیاز خود دارد.

اگر شما آرام باشید ، قطعا”به کودک کمک می کنید تا آرام شود یا حداقل شرایط بدتر نشود. در هنگام مواجهه با گریه کودک اولین و اساسی ترین اقدام، کنترل خود و قوی و با آرامش اقدام کردن والدین است. وقتی والدین در هنگام گریه کودک دچار استرس می شوند و حتی خود شروع به گریه می کنند، نه تنها نمی توانند شرایط را مدیریت کنند بلکه اضطراب کودک را بیشتر کرده و گریه را شدت می بخشند.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در اینستگرام کلیک کنید.

برای مشاهده محتوای ویدیویی مرتبط با این پست در آپارات کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

چرا کودکان گفتگوی تلفنی مادر با دیگران را دوست ندارند؟ | دکتر الهام حبیبی

تلفن تماس جهت مشاوره و ارتباط با دکتر الهام حبیبی: 22124235-021 و 09902155649